Orolig sömn för 2,5 årig flicka

Frågor och svar om att kura lite äldre barn
Skriv svar
merlands
Inlägg: 7
Blev medlem: lör 11 okt 2008, 09:22
Ort: Saltsjö-Boo, Stockholm

Orolig sömn för 2,5 årig flicka

Inlägg av merlands »

Hej, undrar vad jag ska ta mig till? Hela familjen är helt slut och vi måste få sova. Våran 2,5 åriga flicka håller oss vakna om nätterna. Är det inte med skrik, som blir hysteriska ganska ofta så ligger hon och ropar på oss tills vi kommer...Senaste nätterna har hon även kommit in till oss men då har vi följt henne tillbaka igen och suttit hos henne som vanligt tills hon somnat om. Är helt inne på att kura henne (aldrig varit kurad förut) vet bara inte hur vi ska bete oss??? Är väl påläst men känner mig splittrad i vilket tillvägagångsätt vi ska tillämpa.
Som det är nu får hon välling plus att vi läser bok när hon ligger i sängen, sen sitter vi bredvid sängen tills hon somnat och går då därifrån.
Hon har sovit i "stor" säng i ett år nu och det har fungerat bra, men nu har sömnen ballat ut totalt för hennes del. Hon är som en treåring i kroppen, dvs längre (95cm lång) och mer utvecklad än de 2,5 åringar vi känner. Hon är helt blöjfri på dagarna. Känns inte som att införa spjälsängen är ett alternativ då hon redan för ett år sen knappt kunde vända sig i spjälsängen utan att vakna av att hon slog i spjälerna eller annat.
Vad ska vi göra och hur ska vi på bästa sätt göra detta i praktiken???
Tillvägagångsätt?
Har även en pojke på 3 månader (som sover bra på nätterna) som vi tänkte kura runt 4 månaders ålder och då känns det som en förutsättning att den äldre redan sover bra...
Tacksam för svar och råd hur jag ska gå vidare, vill ha min sömn tillbaka!!!
/Maria
Mamma till 2,5 årig flicka
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

:D Hej merlands och välkommen hit till forumet :!:

Jag tycker ni ska kura tjejen enligt boken - hon behöver er hjälp att sova gott på natten!

:idea: Det första rådet jag vill ge er är att återinföra spjälisen, och det säger jag av egen erfarenhet. Med ett av barnen hade jag för brått att ta bort spjälisen, främst av det skäl du också anger; hon var stor och lång. Det tog väl en par veckor innan vi hade full cirkus och jag insåg att hon faktiskt ville och behövde ha sin gamla spjälis. Hon var ungefär 2½ vid det här tillfället, och hade sen sin spjälis tills hon var nästan fyra. Min yngsta fyller tre om två veckor, är 98 cm lång och väger 16 kilo och sover som en prinsessa i sin spjälsäng. Visst kan hon klättra ur den, men det har hon gjort bara enstaka gånger.Hon får ha den kvar till trotsen är över och förbi, nästa höst räknar vi med att få köpa en växasäng :D :!: Jag tror det oftast är vi vuxna som har brått att byta säng, för fick barnen själva bestämma skulle de ha kvar sina spjälsängar mycket längre.

Annars följer man kuren precis som för yngre barn, ingen buff och oftast heller ingen solfjäder, AW skriver såhär:

:?: Fungerar Sova hela natten-kuren på äldre barn?

:idea: Ja. Slopa buffningen. (Om lilla ungen inte är van vid att buffas, får hon eller han förmodligen slag av dylik behandling!) Lägg distinkt tillrätta, antingen enligt Lathunden eller så som du vet att barnet brukar tycka om att ligga, och håll på plats med "solfjädern" i ca tio sekunder. (Det kan behövas mer, och förstås särskilt första gången. Den lilla ska bli sömntung i kroppen men inte hinna somna.) Säg ingenting Exclamation Tryck till avslutningsvis och gå ut med ramsan. Fortsätt med ramsan bort från dörren och gör andra ljud i huset, som inte har med barnet att göra. För påminnelser och bekräftelser därefter: följ kuren.

:?: Ännu större barn, då?

:idea: För det första: behåll spjälsängen eller återinför den. Två- treåringar är för små för att ligga i öppna landskap. De tar sig ur, inte nödvändigtvis för att de längtar efter sina dagars ömma upphov utan för att de inte vet var de hör hemma längre. De saknar sin kära gamla säng, som var deras trygga "rum". De blir så innerligt glada när de får den tillbaka. Vänta med ökensäng till åtminstone efter trotsåldern! Kör sedan kuren. Lägg tillrätta enligt ovan. Träna in en effektiv ramsa. Pratar barnet och ropar ord, upprepa ramsan utifrån i glatt orubblig evighet à la goddag-yxskaft - lika många gånger som barnet kör sina diverse tricks (frågor), och en gång till.

:?: Folk i tre-fyra-fem-sexårsåldern ska överhuvudtaget inte tillåtas gå ur sängen!

:idea: Gärna ligga i mörkret och ha tråkigt, men inte gå ur den. Sätt dig på en stol i dörröppningen, så att barnet ser dig, och läs en tidning eller en bok eller sticka eller skriv eller gör vad som helst som inte har med barnet att göra. Din verksamhet ska tyckas kräva din totala uppmärksamhet. Titta inte inåt barnet och säg ingenting. Vid minsta rörelse i lilla sänghalmen sätter du stopp med en barsk, punktsättande ramsa. Hinner barnet upp, hinner det i alla fall inte ut! Hugg den lilla optimisten direkt, led snabbt tillbaka till sängen, tryck till utan ord och gå ut med ramsan. Upprepa lugnt.


Jag tror ni gör rätt i att börja med tösens sömn, tänk på att det kan ta lite längre tid med ett äldre barn och se till att vara pålästa och trygga i det ni gör innan ni kör igång!

Kram Mia
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
merlands
Inlägg: 7
Blev medlem: lör 11 okt 2008, 09:22
Ort: Saltsjö-Boo, Stockholm

Svar till respons orolig sömn 2,5 åring

Inlägg av merlands »

Hej Mia och tack för svar. Hon har sovit i sin "stora" säng i snart ett år, är det ändå det enda rätta att ta tillbaka spjälsängen??? Det går ju att prata med henne och hon förstår vad man säger så kanske om jag förklarar vad som kommer hända när vi lägger oss ikväll, att jag sitter utanför rummet osv. funkar inte det tror du istället för spjälsäng?!?!
Annars tar vi ju självklart till med spjälsäng igen för att få SOVA!

Kram Maria
Mamma till 2,5 årig flicka
merlands
Inlägg: 7
Blev medlem: lör 11 okt 2008, 09:22
Ort: Saltsjö-Boo, Stockholm

Fler frågor...

Inlägg av merlands »

Hej Mia,
undrar nu förbryllat??? Om vi återinför spjälsängen, ska vi då solfjädra henne tills hon blir lugn första kvällen, sen ramsa o sen bara fjädra vid behov eller hur ska vi bete oss???
Tycker inte det riktigt framgår i boken så jag blev lite vilsen igen. Jag som tänkt börja ikväll men nu kom det fler frågor och jag har ingen att fråga!!!

//Maria
Mamma till 2,5 årig flicka
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

Hej Maria!

Flikar in lite snabbt här innan läggning :wink:

Det kan bli svårt att solfjädra en så stor tjej som aldrig varit med om det, och här måste du själv känna vad som behövs. Min yngsta får fortfarande en kort solfjäder varje kväll, för hon njuter så av det, men många barn gillar det inte alls. Om du inte vet så får du känna dig för, men agera säkert och lugnt!

lycka till nu!

Kram Mia
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
merlands
Inlägg: 7
Blev medlem: lör 11 okt 2008, 09:22
Ort: Saltsjö-Boo, Stockholm

Ska det verkligen vara så här???

Inlägg av merlands »

Vi har nu avklarat 6 nätter enligt konstens alla regler, men ska det verkligen vara så här???
Efter tre kvällar med tillrättaläggande och ramsa somnar hon nu lugnt och stilla så fort vi har gått ut och ramsat, vilket är jätteskönt. Som längst har läggningen tagit 15 min från att vi började kura. nätterna är 19-07.
Men nätterna är rena terrorn!!! Hjälp!!!
Natt 1: vaknar vid midnatt, på väg upp, läggs tillbaks, skriker men somnar om efter ca 5 min med bekräftelseramsa. Väcks 07
Natt 2: vaknar 05.50, skriker, på väg upp, läggs tillbaks, somnar om efter ca 2 min. Väcks 07
Natt 3: Grät några gånger under natter men somnade om själv utan ingripande. Ropade 05.30, fick ramsan och somnade om. Väcks 07
Natt 4: Har vaknat massor och skriker efter oss, lät henne skrika mestadels och hon somnade om korta stunder. Vid 05.30 var det ren kalabalik, drog ramsan upprepade gånger och till slut somnade hon om. Väcks 07
Natt 5: Vaknar 23.40 och håller igång i över en timme, skriker och gråter och svarar inte alls på ramsan. Vi gick aldrig in till henne då hon ju låg kvar i sängen. Somnar till slut helt utmattad. Väcks 07
Natt 6: Total kalabalik och terror! Vaknar 02.30 och springer in till oss, leder tillbaka henne och det blir bara hysteri, går ut med ramsan men den har absolut ingen effekt, det blir fram och tillbaka med henne till sängen ca 25 gånger och hon är totalt uppriven med panik i gråten och rösten. Efter 2 timmar lugnar hon ner sig om hon får hålla i mitt finger när hon ligger ner, detta får hon göra och när hon slappnar av går jag ut med ramsan, hon går upp ytterligare två gånger direkt efter (då sitter jag och ammar lillebror) och då rycker pappan in och efter det sov hon. Väcks 07

Ska det verkligen vara så här brutalt när hon inte kan somna om på nätterna? Får man inte sitta tills hon lugnar ner sig och sen gå ut med ramsan, eller??? Vad ska vi göra??? Inatt var värre än det någonsin varit!

/Maria
Mamma till 2,5 årig flicka
merlands
Inlägg: 7
Blev medlem: lör 11 okt 2008, 09:22
Ort: Saltsjö-Boo, Stockholm

Inlägg av merlands »

Hej Mia,
Nattningen som gick så bra ballade ur den oxå ikväll. Samma mönster som inatt... Hon hoppade ur sängen så fort vi lagt ner henne igen och påbörjat ramsan på väg ut och var såååååååååå ledsen, och med rädsla i rösten. Höll på hur länge som helst och slutade med att pappan fick stå bredvid sängen tills hon nästan (eller helt) somnat och gick då ut med ramsam.
Vet som sagt inte hur vi ska gå vidare med detta problem??? Ska vi sitta utanför på en stol igen så hon ser oss som i början av kuren eller? Det ända jag känner mig säker på just nu är att vi alla måste få sova, och det vore väl bedrövligt om vi inte kunde hjälpa vår lilla tjej med detta.
Mamma till 2,5 årig flicka
Elle
Inlägg: 4720
Blev medlem: tor 02 feb 2006, 20:16

Re: Ska det verkligen vara så här???

Inlägg av Elle »

merlands skrev: Ska det verkligen vara så här brutalt när hon inte kan somna om på nätterna? Får man inte sitta tills hon lugnar ner sig och sen gå ut med ramsan, eller??? Vad ska vi göra???
Vet du, det finns inget som heter "får man inte..." :wink: Som Mia svarade dig tidigare, så handlar ju SHN-kuren om att LUGNA barnet så att hon kan somna gott och sova natten genom. Om inte solfjädern är ett verktyg som fungerar för er så måste ni hitta ett sätt som lugnar och som ni är trygga med.

:heart: Elle
:heart: Storebror :heart: född -05 kurad feb-06
:heart: Lillasyster :heart: född -07 SM från start
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn äldre än ett år "