Jaha, då är det dags att ta itu med vikteländet, då
Jag var på rygginstituet i juni, och kom igång så bra med träning och kost, men sen kom semester, resor, grillning och lite allt möjligt in och liksom gjorde att jag kom av mig lite

så nu behöver jag ta nya tag!
Där på ryggis använde vi oss av något som heter VDM (Väg Dig Mindre) och helt enkelt handlar om att man ska äta efter tallriksmodellen och slänga vågen

Det passar mig superbra! Så nu är vågen slängd och jag går efter storlek och måttband. Eller rättare sagt, jag SKA göra det, för jag börjar Mitt Nya Liv den här veckan!

Så - är det nån fler som behöver komma iform och vill vara med?

Första tre veckorna är det godis / kak o bull / alkohol-förbud, och mat enligt tallriksmodellen två gånger per dag + frukost och två mellisar. Inga konstigheter, alltså!

Och så trettio minuters motion per dag, promenader duger hur bra som helst!

VILL man väga sig så får man det såklart

men det handlar mer om att må bra och leva sunt.
Om ingen hakar på så använder jag den här tråden till att rapportera lite då och då, och för att peppa mig själv
