Lite rapportering.
Sömnen är ett kap för sig. Kan säga så här lite kort att jag inte tänker kura eller styra upp en liten älskling som är förgiftad. För det är han. Det har varit så mkt härborta att jag inte märkt hur det smugit sig på. Det går inte att nå fram kommunikativt till en liten som har myror i brallan och griller i hvuvudet. Och nej, det har givet inget med diagnosen i sig att göra. Vilken han nu har. Även lillan är på nytt förgiftad. Vi startar om för 711 gg.
inger skrev:Sova behöver vi alla
Ja, det skriver jag under på!
Då ska vi se...
Allerigtest :RAST taget. Visar nötallergi inkl kokosnöt... ](*,) Vad ska jag nu använda att laga maten med??
Samt mjölk och lite annat smått och gott. Inget för gluten.
Men detta test ser ju bara 5 % av alla allergiska reaktioner så det är ju endast en fingervisning.
Av en händelse halkade jag in här:
http://recoveryvideos.com/
Jag kände mig låg och behövde se ngt positivt. När jag såg detta kunde jag inte låta bli att ta reda på vilken diet som hade använts. Då kom jag till denna diet:
http://www.breakingtheviciouscycle.info/
som ledde mig vidare till denna diet ytterligare tweekad till att passa barn med autism samt barn med ev candida (jäst)
http://pecanbread.com/p/how/success1
Så nu står vi efter en vindlande väg på SCD Candida Protokoll.
Håll tummarna, tror det hjälper faktiskt!
Bebispojken har börjat PRATA...

Det svarta under ögonen har börjat ge med sig och han sover natten igenom utan att SKRIKA i skräck. Det har han nu gjort i 2 mån. Men nu som sagt sover han. Ta i trä!
Han är MASSIVS gladare och har fin kontakt.
Och nu smalnar matutbudet ytterligare. Soya skulle man ju undvika och därför letade jag en fiskolja utan. Men vad hjälper det när det är soya i äggen vi äter och köttet vi äter?
Och Bebispojke och Petite Soeur kan inte leva på avocado. Så därför ska vi nu fullt ut köra VILTKÖTT. Det gör många kloka här redan. Grattis! Jag har aldrig fördjupat mig så i kosten men nu så börjar jag förstå lite mer.
Jag får bara koka och ungsbaka kött under 2 mån. Har ngn tips på hur man får köttet mört på detta tillagningssätt? Köttet måste vara helt genomstekt/kokt.
Vi kommer använda vaktelägg. Ja, de har också soya men blir man inte helt okontaktbar på kyckling tror jag man kan ta lite soya i ägg. Vakteläggen har dessutom bra med MB12 vitamin, ngt som Bebispojken verkligen behöver. Det är ngt många barn med olika diagnoser behöver. Och de behöver boosta den rejält.
Dessutom så ska vi göra vår egen yogurt med massvis av goda fin fina godartade baciller, vitaminer, mineraler och att kunna äta ngt krämigt ibland. Denna yoghurt måste man göra själv för att kunna få bort all lactos och göra kaseinet i mjölken ofarligt. 24 tim ska det hela stå. Mer om det här för den som är intresserad:
http://www.breakingtheviciouscycle.info ... important/
Idag åt Bebispojken
1 avocado (frukost)
2 kycklingbröst (lunch)
1 ekogurka (mellis)
2 port köttbullar med grönsaksmos i, gurka och avocado (middag)
Så här mkt har han inte ätit på 2 år!!

Till detta drack han vatten. Inget annat.
Vi använder i nuläget inga kosttillskott men det kommer vi behöva längre fram för att boosta honom. Dock innehåller kosttillskott mkt saker men inte får äta på denna diet så vi kommer få lusläsa igen. Melatoninet tex innehåller stärkelse...

Ngt vi absolut ska undvika så vida den inte har en specifik molekylärstruktur som gör den lättupptaglig. Även de kosttillskott vi fick av Thielemann innehöll div som de små inte ska ha.
Däremot är Eye Q fortf ok. ( Ja, det får väl vara hänt att den har rester av soya protein, möjligen i det tillagda E-vit.)
och D-vit från helhetshälsan är ok om man tar bort kapseln. Phew!
Natti natti.
