Tack för bra råd!
Ja, vi har infört en ramsa men inte använt den så jättemycket eftersom han somnar själv. Bara sagt den en gång på vägen ut från sovrummet.
Några frågor... Vi flänger ju lite på sommaren och är mycket på landet och så. Är det bättre att köra mini-kuren när vi är hemma?
Och på din fråga ang mat så ger jag honom alltid ersättning efter purémåltiderna tills han är proppmätt och inte äter mer. Dock inte efter gröten han äter numera en hel portion) eftersom han får ersättning som kvällslurk nån timme senare.
Jag tror att det är vargtimmen som spökar lite här. Det är ofta vid 3-4 tiden han vaknar första gången och sen kan han vakna en gång i timmen fram till morgonen och man får ge honom nappen. Om man istället ger honom en slurk ersättning (typ 100 ml) vid 4-tiden så sover han dock utan avbrott till morgonen.
Tror iaf att jag väntar med kuren ytterligare nån vecka. Han blir ju 5 månader nästa vecka och då ska nytt schema in. Kanske bäst att han vänjer sig vid det nya schemat först?
Vanesa