Härlig pepptråd då

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
Bobos mamma
Inlägg: 128
Blev medlem: ons 17 nov 2010, 20:40
Ort: Saltsjö-Boo

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av Bobos mamma »

Hej, vad länge sen jag skrev... [-X Ted är på jobbresa så jag och Bobo är solo här hemma i snön.
Stackare - vad jobbigt ni verkar ha med förkylningsastman. Vår granne som är 2,5 år har också det, men jag kan trösta er med att det blivit betydligt bättre nu sen han blivit lite större.
Bobo har varit vrålförkyld, och är fortfarande, sen i måndags. Han fick feber och jag förberedde mig för värsta natten, men så sov han ända till 04, vaknade, och sov vidare till morgonen :o Men sen när febern släppte har det varit si och så med sömnen. Han sov ändå ganska bra i förrgår natt, och så tänkte jag i går kväll att jag var så less på vårt folie för fönstren (som jag dessutom inte ids ta ner dagtid... :!: ) så jag tog bort det och nöjde mig med rullgardinen. Det var mörkt men inte så väldigt, eftersom en gatlykta finns utanför fönstret och snön reflekterar säkert också en massa nu. Jag skulle inte ha gjort detta - Bobo vaknade en gång i timmen tror jag, eller till och med oftare någon gång... Vid tvåtiden hade jag fått nog och tänkte - jag tejpar snabbt upp folien igen. Bad idea... Stackarn blev helt rädd att jag var inne och stökade i hans rum och blev helförvirrad. Det tog två timmar innan jag fick honom att somna om. Jag gjorde ALLT - till och med det man inte "får" - buffade, tog upp i famnen, la över i min säng, provade till och med med napp... :!: Till slut tänkte jag - vi får börja om med en "ny natt". Så jag tog ut honom i köket, gjorde lite ersättning som jag hällde i honom, och gonattmusiken på. Sen slocknade han till slut, och sov nästan en timme för länge på morgonen. Jag lät honom göra det. Så hela dagen har vi legat en timme efter, men det gör inte så mycket. Hoppas bara att en natt är ingen natt - så han inte tror han ska få mat på natten igen... Jag får försöka stålsätta mig.
Så vad har jag lärt mig av detta - två saker - INTE störa i rummet på natten. Och SÅ mycket bättre vi ändå har det i dag jämfört med före kurningen - i natt ett tag kändes det som om vi var tillbaka till innan kuren.

En till sak måste jag tillägga - han saknar faktiskt nappen. Han snuttar på ALLT, men det funkar liksom inte på samma sätt med en gosetrasa som med en napp. Men nappen får han inte tillbaka. Vad säger ni - har era små rackare nappsaknad?

Jo, läkarbesöket visade (så klart) att han är frisk som en nötkärna. Skönt att veta.

Johanna, hoppas verkligen det går bra för er i helgen! Jag ska kolla forumet och vara beredd att peppa dig!
Kram!
Bobo juni 2010 - kurad vid 5 månader
Bruno 28 mars 2014 - SM från 2 veckor, kurad vid 4,5 månader
bentemaria
Inlägg: 100
Blev medlem: fre 12 nov 2010, 10:36

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av bentemaria »

hej vänner!

men åh, johanna, det där låter jättejättejobbigt! det är så hemskt på sjukhus. särskilt när man redan har spenderat alldeles för mycket tid där redan :-( svante är tack och lov "bara" förkyld, men han hostar och hostar och hostar. och nu har han fått en ögoninflammation också, så hans runda stora ögon har blivit som små streck.
tack för tipsen om medicinerna. är han inte bättre på måndag tror jag att vi måste söka faktiskt och jag kanske kan fråga om de där. hans svåra förkylningar har alldeles absolut med RS:en att göra. storebror har aldrig blivit sjuk på det här sättet.
hoppas hoppas att ivar piggar på sig snart!
men du, du "får" ju faktiskt sova i samma rum. vi har inte flyttat tillbaka in i vårt sovrum ännu, men tanken är att vi ska det snart och då kommer vi att sova i samma rum som svante. han behöver ju en egen avskärmad hörna, men för ivars del borde det väl räcka att en av er går och lägger er när det är mörkt och sedan att ni ligger kvar där inne tills han ska vakna.

ojoj, catarina, vilken natt!! så tokigt det blev! men jag förstår dig verkligen. man blir ju desperat! bäst att ha den där folien på nu då kanske (eller hitta något annat smidigare sätt). tänk att det ändå gjorde så mycket, det där lilla ljuset. vi sover hos mina föräldrar ibland och där är jag väldigt lockad att strunta i beckmörkret, men det tänker jag inte göra nu, efter din berättelse!

nope, svante har inte glömt nappen! eller jo, han klarar sig jättebra utan den och det är så himla skönt att han inte har den på natten, men vi har märkt att han fullkomligt bäljar i sig vatten på dagen. han dricker ur nappflaska och så snart han får den är den i munnen tills man drar ut den. vare sig det är vatten i eller inte. vi tycker att det känns ok, eftersom det är så begränsat till måltiderna. men nej, inte är den/suget efter den glömd, inte!

skönt att bobo är frisk! :-P

nu håller vi tummarna för att inte ivar behöver besöka sjukan något mer i helgen! kram på er!!
Maria - mamma till Åke född aug -08 (kurstart 2 januari 2011) och Svante född jan -10 (kurstart 22 november 2010)
Bobos mamma
Inlägg: 128
Blev medlem: ons 17 nov 2010, 20:40
Ort: Saltsjö-Boo

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av Bobos mamma »

Nu måste jag ju bara meddela att lille Bobo sov toppenbra i natt. Han vaknade till ett par gånger men somnade om själv snabbt. Jag fick ramsa en gång vid halv tio, sen vid femtiden, och sen igen vid halv åtta. Sen väckte jag honom vid 7.40. :heart:

Johanna hur har det gått för er hittills? Håller tummarna att det inte behöver bli något sjukhusbesök.
Bobo juni 2010 - kurad vid 5 månader
Bruno 28 mars 2014 - SM från 2 veckor, kurad vid 4,5 månader
Yran
Inlägg: 43
Blev medlem: sön 21 nov 2010, 16:37

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av Yran »

Hej på er!

Catarina!
Förstår så väl att det du beskriver kan hända. Jag faller ju fortfarande dit med amningen lite då och då (inte på natten dock) och senast i går tjafsade jag och frun om att jag "gått bakom ryggen på henne" och ammat sonen dagtid någon gång ibland trots att vi bestämt att vi bara skulle ge honom tutt morgon och kväll. :roll: Så kan det gå!

Du blev ju medveten om hur mycket bättre ni har fått det sedan ni började kura tack vare "återfallet", så det var ju bra! :wink: Om jag var du så skulle jag nog prova att börja om från början med buff och solfjäder en natt och sen minska ner successivt igen. Så tänker jag göra om det brakar loss här. Det finns en viss risk nämligen för i natt var det hela havet stormar. Ivar sket ner sig två gånger (har nog magsjuka också) och hostade och blev tvungen att inhalera ute i vardagsrummet en gång. Han var väldigt missnöjd med att bli placerad i sängen igen sen men somnade om genast på ramsan. Än så länge har ramsan en nästan magisk effekt och det är ju bra. Har återinfört två vilor nu när han är sjuk och eftersom han vaknade tidigare än vanligt i dag så sover han nu. Han börjar visa att han gillar sin säng och lägger sig gärna ner.

CATARINA! Nu såg jag precis att Bobo sovit jättebra i natt!!! Super!! Kanske ska ta tillbaka det där med att börja om. :^o De är verkligen oberäkneliga. Kanske kände han av din förändrade attityd (för att använda yrkesspråk :wink: )

VAD HÄRLIGT ATT BOBO är frisk!!!!

Maria!
Vill inte skrämma upp dig, men återkommande långvarig och svår hosta är ibland det enda tecknet på barnastma. Gå till en specialist om det upprepar sig. För Ivar börjar det alltid med en vanlig förkylning som snabbt övergår i svår torrhosta och ibland med massor av segt slem och lite pip i bröstet. När han mår som sämst kan man se indrag vid bröstkorgen när han andas, men det har aldrig gått så långt som att han tappar andan. Kan ju vara så att din kille kan bli hjälpt av något luftrörsvidgande vid förkylning i alla fall, även om han bara har lindrig förkylningsastma. Astma är ju inget annat än en inflammation i luftvägarna och med tanke på att han har haft RS virus så är risken stor att han blir inflammerad vid förkylning.

Rådfråga INTE vårdcentralerna, de kan inte barn. De barnspecialister vi har träffat skakar på huvudet när vi berättar att vi har fått FLYTANDE ventoline utskrivet t.ex. Har ingen verkan på små barn. Vid ett annat tillfälle innan astman var konstaterad och vi berättade om RS viruset och ville inhalera sa läkaren på Vårdcentralen att "Det är bara en vanlig förkylning. Han har inte svårt att andas". Två dagar senare fick vi åka in akut eftersom slemmet hunnit bli tjockt och segt igen. Det hade kanske kunnat undvikas om vi fått inhalera i tid. SUCK alltså!

Som tur är brukar förkylningsastma växa bort när luftrören växer till sig och hinner återhämta sig efter RS viruset.

Vi får se hur det går här i helgen. Ivar har svarat bra på medicinerna än så länge och kanske blir det här första gången vi slipper åka in till barnakuten? Hoppas, hoppas... [-o< [-o< [-o<
/Yran mamma till Ivar född 100104
bentemaria
Inlägg: 100
Blev medlem: fre 12 nov 2010, 10:36

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av bentemaria »

underbart catarina!! helt fantastiskt att han sov så bra, trots allt som hände natten innan. det gör mig lite lugn, för igår kväll hade nämligen vi värsta värsta kaoset. vi har faktiskt inte en enda gång sedan början av kurningen tagit upp honom, efter att han gått och lagt sig. men igår skrek han sig igenom hela kvällen, med sådär 5 minuters sovpass emellan. det var helt vidrigt. det värsta var att vi mitt i alltihop kom på att vi gett honom quorn för första gången (jag är vegetarian). det ska vara helt ok enligt dietister, men jag känner flera personer som får världens magknip av quorn några timmar efter att de ätit. och det lät verkligen som att det var det han hade.
försökte tänka att han inte blir bättre på något sätt för att vi går in och tar upp honom, men till slut gick det inte längre. så dumt det kändes, men ändå rent instinktivt bra. och det var nog bra, för han verkade bli bättre av att få ligga upprätt mot mig. gick runt med honom ett tag och la honom sen i selen på min mage (som var typ enda sättet att få honom att somna tidigare). men den gillade han inte alls och började kränga. han verkade faktiskt vilja tillbaka till sängen och när jag la ned honom somnade han direkt. och sen var det som en vanlig natt ... dvs något uppvak som inte behövde ramsas.
nu är vi jättenervösa för att vi ändå sabbade något igår, men jag vägrar ångra att vi tog upp honom, för hans mage behövde nog det ändå.
det är så skönt att höra att ni "fuskar" ibland - med tanke på att det går så bra för er! ;-)

hur har det gått för ivar, johanna? har ni fått stanna hemma och inte behövt besöka något sjukhus? tack för infot om astman. jag måste erkänna att jag är väldigt dåligt insatt. jag trodde att det skulle bli precis som då, ungefär, om den kom. som det är nu lyssnar vi efter pip så snart han blir förkyld, men det har ju aldrig blivit som då, även om han blir väldigt sjuk. det finns ingen barnakut där vi bor, så vi har avvaktat under helgen (det har inte varit någon panik alltså). får se hur han mår i morgon bitti.
nej, vårdcentralen ger vi inte mycket för. de missade hans RS, trots att jag var där med honom, jätteorolig, och bad dem ta prover för just det. två dagar senare fick vi åka akut till barnmottagningen och det visade sig mycket riktigt att han hade RS och blev inlagd. sen dess går vi aldrig till VC med svante, eftersom han fortfarande är välkommen till barnmottagningen (det är svårare att komma intill där när de är över ett och det är något som VC lika gärna kan kolla, i vår stad). så det blir dit vi ringer i morgon om det inte är bättre. han har jordens hosta, värsta ögoninflammationen och ikväll tyckte vi nästan att han började hålla sig för öronen också. dock ingen feber. stackars pojk :( fast han är glad ändå!
Maria - mamma till Åke född aug -08 (kurstart 2 januari 2011) och Svante född jan -10 (kurstart 22 november 2010)
Bobos mamma
Inlägg: 128
Blev medlem: ons 17 nov 2010, 20:40
Ort: Saltsjö-Boo

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av Bobos mamma »

Men stackars små skruttar! Alla verkar de vara risiga. Lille Svante verkar inte ha det så kul, men så skönt att han är glad ändå. Bobo har varit förkyld i en vecka, jag tyckte han blivit bättre och var på babysim i går, men sen på eftermiddagen och kvällen var han helt sänkt och hade feber när han skulle gå och lägga sig :cry: Men han sover ganska bra nu, dock har läggningarna blivit lite tråkiga. (jag skrev om det i min egen tråd) Hoppas att det är förkylningen som spökar.

Maria jag tror inte alls att ni gjorde fel som tog upp honom. Han verkade ju enbart reagera positivt på det, och att han ville lägga sig i sängen igen och somnade direkt - det visar ju bara att det var rätt.

Jag har ju satt upp folien igen för fönstren... Jag är så less på det. Men har inte kommit iväg till tygaffären ännu. Kanske i morgon. Men nu måste jag ut och skotta snö så man kommer fram till vägen - här har det kommit säkert 30 cm, om inte mer.
Bobo juni 2010 - kurad vid 5 månader
Bruno 28 mars 2014 - SM från 2 veckor, kurad vid 4,5 månader
Yran
Inlägg: 43
Blev medlem: sön 21 nov 2010, 16:37

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av Yran »

Hej kompisar!
Tycker att du gjorde helt rätt som tog upp Svante Maria! Jag har en kompis som tål precis allt förutom just Quorn och man måste ju visa att man reagerar när något verkligen kan vara fel. Du har inte förstört något!! Vi har också kaos här för tillfället. Vad lustigt att alla är sjuka samtidigt och att Svante också har ögonstrul. Visserligen är ju var och varannan människa sjuk nu. Ivars ögoninflammation har inte blivit bättre och i morse var ögonen helt igenlimmade och stackarn trodde antagligen att han blivit blind när han vaknade. Han såg så ynklig ut där han stod med svullna ögon och gnällde förvirrat.

Det här är första gången sedan RS viruset som vi slipper åka in akut. Vi har ju inhalerat en gång på Barnmottagningen, men annars är det nog så att medicinerna hjälper (peppar, peppar [-o< [-o< [-o< ). Han är fortfarande jätteförkyld och hostar men andningen är inte ansträngd så vi hoppas att det vänder utan att vi måste läggas in. Jag är också sjukt förkyld, hostar som en gammal gube och har dessutom sovit snett så jag har fått nackspärr och ont i ryggen. Suck! ](*,). Ha, ha, ja vad ska man säga? Ivar vaknar mer än vanligt nu, men det beror antagligen på att han är förkyld. Det står ju dessutom i boken att nästan alla barn får "återfall" så det är nog ingen fara. I natt behövde vi dock inte ta upp honom en enda gång, men han vaknar kl 06.00 istället för 07.30 som är vårt slutmål. Kanske får lägga ner den drömmen! Kanske bättre att sikta mot 07.00?

Catarina! Den här folieföljetongen är intressant, ha, ha! :wink: Vi måste nog också sätta upp något nu. Börjar faktiskt bli ljusare på morgonen nu.

Jo, Ivar har slutligen accepterat att han ska sova middag i sin egen säng på bestämda tider. Detta efter massor av jobbiga strider och mycket gråt! Nu verkar han faktiskt gilla sin säng och han tycker fortfarande om mig! :heart:
/Yran mamma till Ivar född 100104
Bobos mamma
Inlägg: 128
Blev medlem: ons 17 nov 2010, 20:40
Ort: Saltsjö-Boo

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av Bobos mamma »

I natt sov Bobo 12 timmar i sträck!!! :D :D :D
Han grymtade till ett par gånger, men annars sov han! Och jag med! 8-9 timmar blev det för mig. Så mycket har jag inte sovit på över ett år.

Johanna, vad härligt att ni inte behövt åka in!!! Även om det verkar vara lite eländigt för er, men det blir snart bättre. Jag brukar själv ha ögoninflammation ibland, det är inte så kul att vakna med stängda ögonlock. Och de små krakarna fattar väl ingenting. Kämpa på!

Jag skulle ut och köpa mörkläggande tyg i dag, men det var slut överallt! Jag tänkte direkt att alla börjat med SHN-kur =D>
Bobo juni 2010 - kurad vid 5 månader
Bruno 28 mars 2014 - SM från 2 veckor, kurad vid 4,5 månader
Yran
Inlägg: 43
Blev medlem: sön 21 nov 2010, 16:37

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av Yran »

Men Bobo Grattis!! Vad härligt för er!!
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Vad lustigt att det kan vända så där och att det skedde just efter att du frångick "kontraktet" och allt. Polletten trillade ner till slut. :D Ivar har tyvärr fått lite bakslag. Det är absolut ingen katastrof men han vaknade i natt ett par gånger och skrek som bara den. Det var ett bra tag sedan det hände. Jag var så nära att ta upp honom, men stålsatte mig och ramsade på. Fick stryka över ryggen ett tag (har ju övergivit buffandet) och tillslut tog ramsan. Får se hur den här natten blir.
/Yran mamma till Ivar född 100104
bentemaria
Inlägg: 100
Blev medlem: fre 12 nov 2010, 10:36

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av bentemaria »

åh, så dålig jag varit på att vara här inne! nu är det verkligen en massa annat än datorn som pockar!

hur mår ni och barnen nu? hoppas att det är bättre med både förkylningar och ögoninflammationer. här är ögonen bra med barnen, men förkylda är de fortfarande. och jag också. ja, ni såg kanske min status på facebook - äntligen fick jag dundermedicinen och inatt kunde jag sova utan rethosta!
svante sover fantastiskt bra på dagarna nu, men nätterna är det en del uppvak. inte långvariga och inget som inte går att fixa med ramsa, men det är inte 11-timmarsnätter som förut. det är väl förkylningen, gissar jag. känns inte som att vi sabbade något den där kvällen när vi tog upp honom iallafall. puh! tack för peppningen förresten. man känner ju sig lite dum när man inte följer "protokollet". men usch och fy för qourn! det testar vi inte mer. synd dock, eftersom jag äter det så mycket!

fantastiskt att bobo fattat grejen och sover så länge!! grattis!! :) :) visst är det skönt att man har kommit så långt nu? det är ju över en månad sedan vi började! jag har svårt att släppa "kurtänket" dock. man ska ju helst släppa det med tiden, men jag är fortfarande väldigt inne i kurandet och följer ramsordningen till punkt och pricka. bekräftelseramsar ni alltid? jag tänker att man borde kunna sluta med det, men jag är ändå där hela tiden! ;)

hur gick det med mörkläggningstyget? vi har inget riktigt mörkläggningstyg, utan använder ett filttyg som jag hittade billigt. jättebra och släpper inte igenom nånting!

nej, gick mest in för att önska er en god jul! hoppas att den blir fantastisk för både er och barnen! kram!! :heart: :heart:
Maria - mamma till Åke född aug -08 (kurstart 2 januari 2011) och Svante född jan -10 (kurstart 22 november 2010)
Bobos mamma
Inlägg: 128
Blev medlem: ons 17 nov 2010, 20:40
Ort: Saltsjö-Boo

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av Bobos mamma »

Hej vänner!
Vi sitter just nu o myser på hotellrummet i Gävle. 8) Bobos förkylning verkar aldrig ta slut. i eftermiddags hade han över 39 grader :( Men han sover ganska bra ändå, vaknar en eller ett par gånger per natt, men det brukar han hantera själv eller så blir det nögon ramsa.
Ikväll somnade han på en fläck i fina hotellspjälsängen :D hoppas natten fortsätter lika fint.
GOD JUL kära kurkompisar!
Kram från Bobo, Ted o Catarina!
Bobo juni 2010 - kurad vid 5 månader
Bruno 28 mars 2014 - SM från 2 veckor, kurad vid 4,5 månader
Yran
Inlägg: 43
Blev medlem: sön 21 nov 2010, 16:37

Re: Härlig pepptråd då

Inlägg av Yran »

GOD JUL!!!
Känns nästan som att det är längre än drygt en månad sedan vi började med kurandet. Tänk ändå hur fort de har gått med på att ändra rutinerna och så har man gått och tänkt att "det går aldrig". I natt sov Ivar 10,5 timmar i sträck!!!!! Sen ramsa och så somnade han om 30 minuter till och då väckte jag honom. :P
/Yran mamma till Ivar född 100104
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"