Okej, så här har jag tänkt mig..
På lördag är jag ändå ensam större delen av natten och då kör jag.
Lika så bra att mannen inte är hemma för han ger nog med sig lite lättare än jag!
Natt 1: Reagerar vid första pip.
Gör som vanlig läggning, lägger lillan utan napp(!) med snutte på mage, solfjäder i 10 sek och ramsar mig ut. Vare sig hon reser sig upp på armarna och gluttar runt eller inte.
Sen väntar jag.
När (inte om

) hon börjar skrika så går jag in och lägger tillrätta, solfjädrar och buffar om hon absolut inte lugnar ner sig med solfjädern.
Slutar buffa precis innan hon somnar. Ramsar mig ut.
Avvaktar.
När hon vaknar igen, går jag in och lägger tillrätta, solfjädrar och buffar. Ramsar mig ut...
Avvaktar.
Så här gör vi hela natten igenom det då krävs
Natt 2:
Gör som vanlig läggning, solfjäder, ramsar mig ut.
Avvaktar.
Om hon börjar skrika avvaktar jag först, fortsätter hon efter ngn minut, ramsar jag utanför dörren högt så hon hör. Påminnelsen? Sedan bekräftelsen.
Avvaktar och väntar. Fortsätter det och hon blir riktigt ledsen så går jag in och lägger till rätta. Solfjädrara ev buff vid nöd och så ut med ramsan.
Ramsar vid dörren om hon fortsätter skrika?
Natt 3. Samma som 2 fast jag unviker att gå in till henne i så mycket som möjligt.
Är det så här det ska göras? Har läst och läst och läst nu tycker jag så jag borde fatta detta, kan man tycka. Men jag är nog lite trög.
I natt lät jag henne i det längsta ligga och småskrika innan jag gick in till henne. Jag undvek att ramsa vid dörren eftersom jag inte kände att jag var säker på min sak.
Men när jag gick in till henne så visade sig att hon har kommit på hur man vänder sig från magläge till ryggläge och ville bli vänd tillbaka (fast hon kan det dagtid) så hon kunde somna om. Alla 3 ggr jag fick göra det så somnade hon direkt när jag vänt henne, gett napp och ramsat bekräftelsen på vägen ut.
Även när hon somnade för kvällen, så la jag henne, solfjädrade och ramsade mig ut som alltid. När hon inte somnade efter 15 min bök började hon skrika lite ledset, då gick jag in, la tillrätta och sa ramsan och den tog direkt för hon sov innna jag hunnit ut ur rummet
Sedan är det väl att tänka så:
Inte göra ngt om hon inet är ledsen, bara skrik är att nonchalera och ev ramsa om hon fastnat i skriket.
När hon är ledsen går jag in då? Dvs riktigt gråt, inte skrik.
När hon vaknar för mat, ska jag bara buffa henne förbi det då? Hon brukar börja gråta då och blir helt otröstlig efter en stund. Är det bara att solfjädra och buffa och ramsa och gå? Vad gör man om buffen bara retar upp henne ännu mer?