Farligt med andningslarm?

Samtalsforum med barnen i fokus
Skriv svar
camilla
Inlägg: 293
Blev medlem: fre 07 jan 2005, 13:55

Farligt med andningslarm?

Inlägg av camilla »

Laste pa ett annat forum att en neonatalavdelning avratt en familj fran att skaffa andningslarm sedan de i USA gjort en studie som visade att dodligheten var dubbelt sa stor bland de barn som anvande larmet. Tycker detta later markligt, finns det nagon annan som har hort nagot om denna studie? Vad sager man pa BVC om andningslarm?
Mamma till tvillingarna Emma och Sara f?dda 040712 i v.36+4. Kur paborjad 7/1-05 och sedan dess sover hela familjen gott!
liw
Inlägg: 941
Blev medlem: tis 23 nov 2004, 09:47
Ort: Uppsala
Kontakt:

Inlägg av liw »

Låter ju helt vansinnigt. Vad i larmet skulle kunna öka dödligheten, det finns ju inget med larmet som är farligt??? Nej det tror jag inte på!
Linda
Emil 020212 (har alltid sovit som en liten gris, mycket och länge)
Jonas 040525 (gillar också att sova, introducerade verktygen för säkerhets skull vid 2 mån)
Patrik
Inlägg: 241
Blev medlem: ons 29 dec 2004, 19:50
Ort: Norrköping
Kontakt:

Inlägg av Patrik »

Falsk trygghet?

Övergångsställen tex är farliga för folk går rakt ut utan att se sig för, går man över vägen på andrtällen är man försiktig.
Patrik Andersson

Pappa till Linnea född 03-10-11, Alexander som kom 19/8 2005 och så Matilda som föddes den 16/9 2007. Alla kurad sen start.

http://lottrik.blogspot.com
mammamy
Inlägg: 632
Blev medlem: lör 27 nov 2004, 12:27

Inlägg av mammamy »

Jag kan inte se hur ett andningslarm skulle kunna medföra en ÖKAD dödlighet, genom vilken mekanism då? Oförändrad kan jag köpa, men inte ökad.
Däremot tror jag att man i modern forskning börjat misstänka att det inte är andningen som är det egentliga problemet utan att andningsstörningen föregås av en hjärtrytmrubbning och den detekterar ju inte ett andningslarm, jag vet personer som har skadade barn och de har utrustats med larm som känner av barnets hjärtrytm, men här pratar vi alltså om redan sjuka barn. Jag trivs med mitt andningslarm och det har dessutom känts OERHÖRT tryggt att ha när lille E varit förkyld.
Jag skulle gärna se studien som den neonatalavdelningen hänvisar till, om nån snubblar över den får ni gärna tipsa mig om var den finns.
Lycklig och tacksam mor till Lille E 2/8-04, lilla A född 16/8-07. TACK Anna för att du räddat vår familjefrid, om och om igen!
/LO
Inlägg: 5038
Blev medlem: ons 24 nov 2004, 22:13
Ort: Norrahammar
Kontakt:

Inlägg av /LO »

I mina öron låter det ju som att de som använt larm av någon anledning har behövt larm - alltså barnen har haft någon form av fel eller problem. Då är ju resultatet kanske inte konstigt om man sedan skulle jämföra med ALLA andra. :roll:

Bara mina tankar. Man kan få statistik till att bli detman vill att det ska bli...

/LO
Lotta, mamma till
:heart: Vera :heart: född januari 2004 Minikurad sommaren 2004 :sleep:
:heart: Ivar :heart: född juli 2008 Nattmålskurad december 2008
Nytt fotoalbum
Renee
Inlägg: 409
Blev medlem: ons 24 nov 2004, 21:50
Ort: Skåne

Inlägg av Renee »

En liten fråga, halvt utanför ämnet: var köper man andningslarm? Om man bara vill hyra - hyr man hos dom som även säljer larmen?
Skåning, mamma till underbara Otto (030122) och Frans (060114)
ia
Inlägg: 75
Blev medlem: fre 26 nov 2004, 17:44
Ort: AZ, USA

Inlägg av ia »

Min spontana tanke var precis som LOs, att det kanske fanns en anledning till varfor de behovde larm. Nej, jag vill ocksa se studien med dess statistik och bakgrund. Tills dess sa skulle jag avfarda detta som en ren myt. Det ar ju sa latt hant att ett rykte formas ur ett losryckt sammanhang och blir till "fakta" som ingen har tid att kolla ordentligt.
maria
Mamma till tvillingar fodda 20 april 2004. Sover som anglar O:) :wink: efter SHN-kur vid 4.5 manaders alder
T.P
Inlägg: 671
Blev medlem: tis 15 feb 2005, 01:36
Ort: Göteborg

Inlägg av T.P »

till renee...... Techno medica AB/babysense Hyra el köpa! det är bara att "söka på Google
barn födda 04/06/08
mammamy
Inlägg: 632
Blev medlem: lör 27 nov 2004, 12:27

Inlägg av mammamy »

Till Renee: tänk på att räkna på larmet. Fem månaders hyra på Tachnomedica motsvarade ett inköpt larm på www.babysense.se, kändes klart värt det att köpa, man kanske har turen att få fler barn? Räkna noga som sagt.
Lycklig och tacksam mor till Lille E 2/8-04, lilla A född 16/8-07. TACK Anna för att du räddat vår familjefrid, om och om igen!
annawahlgren
Upphovskvinna SHN-kuren 1942-2022
Inlägg: 15366
Blev medlem: mån 22 nov 2004, 22:46
Ort: Gastsjön

Inlägg av annawahlgren »

:D Ja kära nån :roll: Gör ett brandlarm risken för villabrand dubbelt så hög också, tro :?:
:D Nio barn, arton barnbarn, tre barnbarnsbarn och några tusen nästanbarn :!:
Anna Wahlgren 6 Oktober 1942 - 7 Oktober 2022
Skriv svar

Återgå till "Barnafostran"