Mer om ändring till en dagslur

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
AnnaH
Inlägg: 82
Blev medlem: tis 07 dec 2004, 20:47

Mer om ändring till en dagslur

Inlägg av AnnaH »

Vår dotter är 11 månader och vi har märkt att det har blivit dags att lägga om schemat till en dagslur i stället för två. Läste häromdagen ett inlägg som handlade om just detta och fick där svar på flera frågor som vi har ställt oss (väldigt praktiskt! :D ). Bland annat skrev Anna W: ”lilla ungen kanske sover för mycket på dagen numera, nattsömnen börjar bli sönderhackad (i regel rumphuggen på morgonen) eller det blir särskilt besvärligt för lilla älsklingen att komma till ro under någon av dagslurarna, som då behöver kortas ner akternativt tas bort.” Detta stämde väl in på Ida och det var som en bekräftelse på att vi är inne på rätt spår.

Vi tog bort fm-sovpasset för två dagar sedan och la ett två timmar långt sovpass mitt på dagen i stället (som vi sedan kan korta ner när till 1,5 timmar när hon passerat 1-årsdagen om det skulle behövas) så Idas sovtider ser nu ut så här:
6.30 vakna
11.30-13.30 sova middag
18.30 sova natt

Anna W skrev att man då och då kan behöva stoppa in en tjugominuterslur, frågan är om man kan göra det redan innan det nya schemat har satt sig? Eller ska man hålla sig till det nya schemat så att ingen ytterligare förvirring uppstår, och ”stå ut” med lite trötthetssvackor emellanåt :? ? De här första två dagarna har gått både bra och dåligt. För det mesta klarar hon de längre vakenhetsperioderna bra, men emellanåt märks det att hon är trött :( . Middagssovpasset har innehållit en hel del frågor och protster (som man ju kan förvänta sig när man ändrar invanda mönster) och i morse vaknade hon ännu tidigare än innan vi ändrade schemat. Jag vet ju att det tar ca en vecka innan nyheter hunnit sjunka in och sätta sig så detta kanske inte är några konstigheter?
Mamma till tre härliga tjejer och en go liten kille
November 2001 :heart: Januari 2004 :heart: Augusti 2005 :heart: Juli 2007 :heart:
Annrik
Inlägg: 84
Blev medlem: fre 26 nov 2004, 18:16
Ort: Stockholm

Inlägg av Annrik »

Hej!
Visst kan ni börja med att ge en fem- eller tjugominuterslur redan nu. Det ska inte påverka schemat, men var noga med att passa tiden.
Lycka till!
Anna
Jonatan f?dd 25/7-04.
B?rjade anv?nda schema och verktyg
i september 2004.
Syskon väntas i mars :)
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"