Vil leka när de är dags för dagslur

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
smultron
Inlägg: 13
Blev medlem: fre 21 maj 2010, 11:34

Vil leka när de är dags för dagslur

Inlägg av smultron »

Jag trodde jag skulle behöva tampas med skrik och gap när de var dags för dagslur. första var så nämligen så istället för 1,5 h hamnade vi på en 45 min så när de var dags för andra så trodde jag att nu lär hon vara så trött och så grinig
men döm av min förvåning när de bara blir lite skrik av ramsan och sen tystnar hon och sätter sig och börjar leka i sängen..

jag vet inte riktigt vad jag ska göra här om jag ska gå in och lägga henne till rätta eller om jag ska påminna i dörren.. testade lite olika och ingen gav verkan

utan de var jag som blev stressade för att hon inte somnar inom marginal kvarten då jag vet att hon behöver sova nu 1,5 h eftersom hon missade de första.. och nu när de har gått över 45 min så vet jag inte hur länge hon ska sova helt enkelt.. borde vara 20 min pass?? eller tänker jag fel?

hoppas nån kan reda ut detta för mig
:heart: Liten pojk född 9/4-2013 :heart:
:heart: Liten flicka född 16/9- 2009 :heart:
Bluna
Inlägg: 1951
Blev medlem: tor 10 apr 2008, 21:43
Ort: Sollentuna
Kontakt:

Inlägg av Bluna »

Hej smultron!

Fortsätt i samma tråd som du redan börjat så är det enklare för oss att hjälpa dig. jag klistrade in det där. :wink:
Mamma till solstrålen Elsa :heart: född okt -07
och livsnjutaren Ellen :heart: född april -11
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"