dagslurar

Skriv svar
Monza
Inlägg: 6
Blev medlem: sön 01 mar 2009, 10:24

dagslurar

Inlägg av Monza »

Hej hej på er! Våran son som är drygt 7 månader har fått svårt att sova sina dagslurar sedan vi förlängde från 11h till 12h natt (för ca 2 veckor sedan). Han sover som en stock hela nätterna men verkar pigg när han ska sova på dagarna, speciellt sista luren då det känns i princip omöjligt att få honom att somna före 17.45, han ligger helt enkelt vaken. En e.m tog jag upp honom då han getts tillfälle men inte somnat men det blev naturligtvis problem senare på kvällen. Och mitt på dagen vaknar han alltid efter 30-45 min och vill absolut inte somna om, även om jag är ute och går med vagnen. Jag vet inte hur jag ska hantera situationen, nu blir det ju han som styr men vad ska jag göra? Problemet med den lite längre middagsluren har alltid funnits sedan han kurades...har alltid varit svårt att få honom att sova en längre stund på dagen. Han verkar trött när jag väcker honom på morgonen. Skulle verkligen behöva hjälp med detta, känns som en ständig ovisshet gnager. Tacksam för svar.

Schema:
20.30-8.30 Sova natt
8.30 Mat
10.30-11.15 Sova (vaknar efter 20-30 min)
11.30 Mat
13.30-15 Sova (vaknar efter 30-45 min)
15.0 Mat
17.30-17.50 Sova
18.0 Mat
19.30 Bad, gröt och nattslurk
Mvh
Elin
Douglas 081018
Kurstart 080306
Sagalinda
Inlägg: 1493
Blev medlem: mån 20 mar 2006, 08:51
Ort: Kronoby, Finland
Kontakt:

Inlägg av Sagalinda »

Hej Monza och hjärtligt välkommen hit om ingen sagt det förut :wink: :D

Jo du jag kan gott förstå att ni har lite trassel just nu. Det finns en hel del att se över vad gäller schemat nämligen. Nu vill inte jag komma och servera ett schema med någon funktionsgaranti, men jag vill ge er några goda råd:

:arrow: Natten ligger för sent. Finns det någon orsak till att ni har så sena kvällar? Fundera om ni inte kan tidigarelägga natten!

:arrow: Det sista vakenpasset borde vara dagens längsta, så att barnet hinner bygga upp en nödvändig och sund trötthet till den långa natten.

:arrow: Sist men inte minst - jag tror att er son börjar vara mogen för bara två lurar!

Så se över schemat, fundera tillsammans och återkom ifall ni har mer frågor! Lycka till :D
Dipl. SHN-kurare och mamma till
:heart: Saga född 28 maj 2005 och kurad vid 6 mån
:heart: Sigrid född 9 maj 2007, SM-barn
:heart: Hugo född 1 april 2009, SM-barn
:heart: Astrid född 20 februari 2012, SM-barn
http://www.alternativjournalen.se/obesprutat
http://vaccin.me
Skriv svar

Återgå till "Säkra Sovare med fnurra på sömntråden"