Mitt andningslarm hade slutat blinka. Det larmade som det skulle, men jag ville ju kunna se att det fungerade då jag startade det. Så jag mailade tillverkaren i fredags och frågade hur jag skulle gå tillväga för att utnyttja deras trygghetsgaranti. Jag fick svar efter 20 minuter, att jag skulle bekräfta att de uppfattat mig rätt angående felet på larmet, och att jag sedan skulle få ett nytt. Samma eftermiddag kördes ett nytt ut till mig
Okej, nu var det ju full trygghetsgaranti på larmet, men sådan otrolig service har jag faktiskt aldrig fått någon annanstans.
Eftersom jag fått uppfattningen att de större larmtillverkarnas larm sällan går sönder, så ville jag berätta vad som händer om de gör det (inom garantitiden då'rå).