Syskon

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
ac
Inlägg: 88
Blev medlem: mån 20 jun 2005, 16:52

Syskon

Inlägg av ac »

Storasyter snart fyra år, kurad när hon var 2, sover jättebra.
Nu delar hon rum med lillasyster, snart 9 månader. Vårat problem är att lillan skriker på tidiga mornar. Ibland från 4 ibland från 5. jag kuraar från ett annat rum.
Nu blir styorasyster störd av detta, naturligtvis, och fåt inte ro att sova hon eller.
Vad ska man göra??
emma, storasyster, sover inne hos oss nu när lillan är skrikig. Det är det ända sättet att hon inte ska bli störd. Men jag vet att det inte är bra att hon vänjer sig med det. hon har aldrig sovit i våran säng förut. hon har alltid velat sova i sin säng. Men nu när tjejerna delar rum har det blivit problem.

för mig har det blivit så att det räcker med en som vaknar så tidigt.
emma har haft sömnsvårigheter i sina första 2 år, så jag tycker hon ska få sova ut på morgonen. hon sover til ca 7.

(lilla-syser är kurad och det har gått bra, men i vissa perioder vaknar hon tidigt och jag kurur lite från soffan i ett annat rum)

kom gänra med tips.
Emmas och Sofias mamma
MissSoofi
Inlägg: 138
Blev medlem: ons 08 okt 2008, 10:29
Ort: Kristianstad

Inlägg av MissSoofi »

Hej!
Ställ in storasysters egen säng i ert rum under övergångsperioden så hon ändå fortsätter att sova i sin egen säng - då blir tillbakaflytten mindre dramatisk tror jag.
Lycka till!
Kram
Tor - 07 11 28 - högt älskad och beundrad!
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"