Vill bara gråta!

Frågor och svar om att kura lite äldre barn
Skriv svar
Siobhan
Inlägg: 277
Blev medlem: mån 23 jul 2007, 10:45

Vill bara gråta!

Inlägg av Siobhan »

Åh...har ni andra också sådana dagar då allting utan någon märkbar anledning bara blir fel!?

Min dotter sover alltid två timmar mitt på dan och 11,5 timmar på natten....hon gråter ALDRIG när hon lägger sig, utan bara gosar in sig i täcket tillammans med nallen och somnar direkt. Förutom idag det vill säga. Jag vet inte vad jag ska ta mig till...hon gallskriker inne i sovrummet...hon slänger nallen på golvet...hon ställer sig upp...tårarna sprutar. Men dagen har varit precis likadan som alla andra dagar,varför beter hon sig såhär just idag? Hon vaknade samma tid som vanligt på morgonen, hon åt samma frukost som alltid, ensamlek som vanligt, social delaktighet, promenad ute, samma mellanmål, och sen lunch...och sen är det dags att sova...men idag vill hon inte. Hon ÄR trött. Jag förstår inte...hur kan det bli så svårt så plötsligt? Vad har hänt? Varför är hon inte som vanligt? Jag har inte behövt buffa eller ramsa på hur många månader som helst...men nu provar jag och det fungerar inte.

Usch...ville bara skriva av mig lite innan jag blir galen.
Nancy

Re: Vill bara gråta!

Inlägg av Nancy »

Siobhan skrev:Åh...har ni andra också sådana dagar då allting utan någon märkbar anledning bara blir fel!?
Ja det har jag. Ibland vaknar jag tidigt som vanligt eftersom jag är morgonpigg men just denna dag känns det ändå inte riktigt ok. Frukosten bränns vid och jag småtjafsar med min man utan anledning. Snubblar över en tröskel och slår i tån och svär illa en stund. Tycker att jag är världens sämsta mamma och att jag nog borde adoptera bort mina barn.

:wink: :heart:

:idea: Jag skulle kosta på mig en bestämd påminnelseramsa (gissar att buffande bara förvirrar) och sen låta dottern vara ifred. Ibland mår man lite risigt men behöver vila ändå. Och skulle vilan bli kortare än vanligt så får man trixa ihop eftermiddagen ändå. Tiden går och även om den sniglar så brukar det bli kväll varje dag och det till lättnad för alla inblandade...

Kram från Nancy
Nancy

Inlägg av Nancy »

ps. Ser att det kanske verkar som om jag ville raljera över dina känslor. Inte alls mitt syfte såklart. Ville bara ge lite perspektiv på att ALLA människor, stora som små har bättre och sämre dagar. Vet så väl hur det känns i stunden dock och då är det jättesvårt att ha det perspektivet. Kram igen. ds.
Lua

Inlägg av Lua »

Hej!

Sånt som du beskriver händer då och då här också! Hur gammal är din lilla juvel? Kan det vara förtrots i faggorna eller dags att dra ner på sömnen?

Kram Lua. :heart:
Nancy

Inlägg av Nancy »

Lua skrev:Kan det vara förtrots i faggorna eller dags att dra ner på sömnen?
Lua har naturligtvis rätt i att det kan vara något av det hon beskriver. Man märker att det är dags att göra något aktivt ifall det är krångel flera dagar i rad.

Hoppas att det känns bättre imorgon för både dottern och dig :!:

Nancy
Siobhan
Inlägg: 277
Blev medlem: mån 23 jul 2007, 10:45

Fann anledningen

Inlägg av Siobhan »

Nu vet jag varför hon var så ledsen...lillflickan är sjuk! Under natten blev hon brännhet med feber, inte undra på att hon var gnällig under dagen och bröt alla våra rutiner. Min misstanke är att hon blev övertrött, när hon är sjuk brukar jag nämligen låta henne sova en extra snutt på morgonen. Men igår så väckte jag henne när hon höll på att somna eftersom rutinen är att sova gör man mellan 11.30 och 13.30 och jag ville att hon skulle sova då. Min mamma sa till mig idag att ibland är det bättre att titta på barnet än på klockan. Igår höll jag henne vaken och när det var dags att sova var hon helt hysteriskt ledsen och kunde inte komma till ro. Nu idag vet jag bättre och jag har precis lagt henne för en extra förmiddagslur.

Hon är 14 månader.
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

Asch då, ja, är lite sjuk så behövs mer sömn!

(Det vore jättebra om du skrev in i din profil när tösen är född, det gör du enkelt genom att gå in på "profil" här ovanför (i mitten)!)

Krya-på-sig-kramar :heart:
Mia
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn äldre än ett år "