Vega har en snuttefilt ( avklippt örngott) som hon har när hon ska sova. I somras kastade hon ut den från sängen ( en tidig morgon) och låg sedan och skrek efter den
Vi funderade också en hel del kring hur vi skulle göra MEN lade inte tillbaka den. Tre nätter tog det för Vega att förstå att om snuttis hmnar på golvet blir den liggande där.

Hon gjorde detta enbart på morgonkvisten. Sedan dess har hon aldrig kastat bort den. Hon var då ca 14 månader.
Tycker inte att du ska springa in på morgonen och ge henne gosehunden, det kan lätt utvecklas till morgonunderhållning.
Här är en tråd om just detta
http://www.annawahlgren.com/forum/viewtopic.php?t=7435
Lycka till
Linda
Jag skulle gett henne en pangramsa och sedan låtit det varit bra med det. Tror inte att du behöver plocka bort vovven, hon lär sig snart att leta efter den själv i sängen, samt att det INTE är en bra idé att slänga ut den på golvet.