Päronen som förstörde sömnen! - En actionkomedi !

smk
Inlägg: 21
Blev medlem: sön 04 dec 2005, 11:43
Ort: orust

Päronen som förstörde sömnen! - En actionkomedi !

Inlägg av smk »

Det var en gång en nästan ettåring som runt jultid lärde sig sova så skönt hela nätterna. Päronen var så glada så glada, för att inte tala om vad barnet var. Sen kom den varma sköna våren och sommaren med allt sitt vackra ljus. Den lilla skönsovaren började vakna allt tidigare på morgonen. Måste vara ljuset som stör tänkte päronen och försökte åtgärda. Det blev beckmörkt men morgonen fortsatte vara tidig. Lilla päronet tänker sig då en liten minikur, denna pågår hela sommaren, lilla drömsovaren somnar aldrig om utan fortsätter vara skitsur 1-2 timmar var morgon, vaknar tidigare och tidigare för varje morgon - päronet stör mer och mer i sin frustration och förvirring. Päronen börjar då störa lilla drömsovaren, med välling, täcke, prat och den sista tiden med att göra en jättetidig morgon. Stora päronet tror på allvar att hon behöver tröst och prat nu när det tänderna kommer och nu när det händer så mycket och nu när..... Lilla päronet tror inte riktigt så, men orkar inte.
Lilla drömsovaren har nu förvandlats av sina päron till matochsömnvägrande surgrisen.

Hjälp mig skriva uppföljaren - slutet ska vara lyckligt!
"Päronen som återupprättade sömnen och fick tillbaka sin glada skönsovare!"
2 sm? s?ta:
Gäst

Inlägg av Gäst »

:D Mammut Maria production proudly presents: "Päronen som tröttnade på att vara ruttna - en fruktsam historia"

](*,) Ett-och-ett-halvtåringen hade efter sin bästa förmåga försökt få päronen att förstå att de skull greppa verktygen i sin gamla verktygslåda istället för att greppa vällingflaskan. Hur mycket skrik kan det behövas :x - undrar den trötta ett-och-etthalvtåringen :cry: . Svaret var nära för nu verkade det börja ge resultat :o \:D/ ! Päronen skrev nämligen ett inlägg på ett vida berömt forum :P för päron som börjat ruttna :roll: :wink: . Ettåringen var glad - för nu var de nära fallfruktstadiet. Både ettåringen och päronen :cry: .

:arrow: Päronen skrev och frågade andra päron om råd och tips för att komma ur det mosiga fallfruktstadiet. Det visade sig bli en fruktsam historia :thumbsup: !

Ett mammutstort päron 8) tog ton och sa att de skulle bestämma sig för att köra en regelrätt kur :!: :arrow: Att glömma allt som varit, ställa hjärnan på noll och tuta och köra! :) Päronen fick bekräftat det de egentingen visste - päronen var nämligen inte så ruttna som de såg ut :oops: ! Själva kärnhuset var lika friskt och fint som innan tandsprickning och andra naturliga saker :roll: :wink: - men osäker hantering och attityd av hopplöshet av päronen hade gjort att de skadat det yttre skalet :cry: . Päronen insåg dock detta och kunde känna att kärnhuset var intakt :D !

När den känslan kom så hände något fantastiskt :shock: ! Det till synes ruttna skalet på päronen blev slätt och fint igen :D ! Päronen var nu de mogna och inbjudande päron de egentilgen var och det stärkte dem :thumbsup: ! Genast tog de det mammutstora päronet på orden och drog igång med en kur :thumbsup: ! Verktygen fanns där inne i kärnhuset och som de fungerade \:D/ !

Ettåringen vaknade visserligen då och då men istället för ruttet prat, tröst och mosig välling så serverades verktyg med attityd av självklarhet :D ! Ettåringen kände igen sina päron igen och bara det gjorde att ettåringen kunde somna om skönt :sleep: !

Och päronen - ja, de hade funnit kärnorna i sig själva igen och det gav frukt i hela familjen :heart: ! Jag behöver väl inte ens säga att de levde lyckliga i alla sina dagar O:) !?

Snipp, snapp, slut - så var sagan slut!
Lillsprudlis
Inlägg: 262
Blev medlem: sön 11 jun 2006, 00:14
Ort: Göteborg

Inlägg av Lillsprudlis »

Har inget tips men måste få säga:
VILKEN UNDERBAR LÄSNING :!: . Skrattar så kaffet hamnar i vrångstrupen :lol: :lol: :lol: :wink:
Victor född 28 juni 2006.
Simon född med snitt 5 februari 2009
Tur att vi blivande föräldrar och blivande barn har en Anna Wahlgren.
Lua

Inlägg av Lua »

TACK, snälla smk och Mammut Maria för dagens stora skratt :!: :!: Helt ljuvlig fråga och helt ljuvligt svar! :heart:

Nu ska lillan väckas efter 90 minuters skönhetssömn och det blir inga problem att jubla med att det här skrattet bubblade i bröstet!
smk
Inlägg: 21
Blev medlem: sön 04 dec 2005, 11:43
Ort: orust

To be continued....

Inlägg av smk »

Träjler: lilla drömsovaren känner plötsligt på sig att något är i görningen, hon samlar energi inför detta som hon känner på sig ska hända, genom att sova de där två timmarna på dagen som päronen den senaste tiden undrat var de tagit vägen. Hon drömmer om Mammutstora dansande päron och vaknar som ett solsken. I luften känns det som om en attitydförändring har smugit sig in i huset. Och kikar man ut på farstubron så ser man en och annan död varg ligga och ruttna..... Men det finns några kvar inne i huset.......
Missa inte nästa spännande avsnitt i serien
"de magiska päronen och drömsovaren returns"
2 sm? s?ta:
Gäst

Inlägg av Gäst »

:lol: :lol: :lol:
Spännande musik till träjler: :-({|= :-({|=
*frieda*

Inlägg av *frieda* »

:lol: Tröstar en stackars hulkande med ett skratt :wink:
smk
Inlägg: 21
Blev medlem: sön 04 dec 2005, 11:43
Ort: orust

Inlägg av smk »

nästan return of the drömsovare!
Det är kväll i päronträdet, självklarhetsattityden sveper genom rummen, skratten ekar, och sen blir det alldeles tyst, så tyst så att päronen ser ut som levande frågetecken, ska inte grymtningarna börja snart, nä det skulle de tydligen inte. Lilla päronet jobbar koncentrerat i ett grymtfritt hus hela kvällen, det var längesen, hon brukar ju ackompanjeras av högljudda grymtningar så där en gång i timmen...
Under natten är huset tyst, inte ett ljud hörs från drömsovarkammaren. Päronen vill gå in och titta men vågar bara lyssna på snarkningarna, utanför dörren. Päronen somnar och sover nästan hela natten i rent chocktillstånd, inga surgrisar hörs grymta förrän klockan slår 05.30. När grymtningarna börjar öka från rummet talar päronen om att det är natt. Grymtningarna ökar i volym och när morgonen börjar (06.30), och det för en halv sekund sådär är tyst från kojen, kliver ett päron in och säger att det är en ny fantastisk dag som börjat. Päronet erhåller inget medhåll från den tilltalade om detta påstående. Inte förrän det är dags att väcka stora skönsovaren, förvandlas surgrisen till glad buskorv igen. To be continued.........
2 sm? s?ta:
Kantarella

Inlägg av Kantarella »

Såg ni recensionerna i tidningarna?

Expressen
* * * * *
"Lysande regi av smk"

Dagens nyheter
^ ^ ^ ^ ^
"Strålande actionkomedi med ATTITYD"

Det här bara måste vi få en uppföljare på!!
:D
Gäst

Inlägg av Gäst »

:D Extra nyhetssändning från TT: Igår kväll skedde en större attitydförändring hos två päron i 30-årsåldern. Det medförde att ett litet barn tryggt kunde sova hela långa natten. Barnet sov så bra att det på morgonen idag mötte sina päron med en ilsken priotest om varför, VARFÖR :?: :!: :?: :!: :shock: :evil: de väntat så länge innan de greppade verktygen och attityden som de bevisligen hade. Barnet funderar på att åtala päronen för förskingring och undanhållande av fungerande verktyg och vinnande förhållningssätt för god sömn. Det kan leda till päronmos för päronen. Detta rapporterar alltså TT och vi återkommer med fler nyheter om detta så fort vi vet mer.

:lol: :lol: :lol:
Lua

Inlägg av Lua »

:lol: :lol: :lol: =D>
smk
Inlägg: 21
Blev medlem: sön 04 dec 2005, 11:43
Ort: orust

Inlägg av smk »

Päronen gästar Dr. Fil (-mjölk)

KÄra Dr:n, lilla drömsovaren kan det där med att sova på natten, men hennes päron har låtit henne bestämma när morgonen börjar. Så nu börjar den alltid för tidigt, minst en timma, med för lite sömn på dagen och ond cirkel som följd. Päronen behöver nu konkret hjälp att få drömsovaren att förstå att det är päronen som bestämmer när morgonen börjar.
Så här har päronen gjort hittills: För Tidig morgon= Ramsor, dessa gör dock drömsovaren urförbannad och senare ledsen. När ledsenheten börjar ramsar dom igen vilket gör henne urförbannad. Somnar om gör hon absolut INTE.
Detta pågår fram till morgonen börjar (jadå tjo och tjim, men väckt blir hon ju inte)
Så päronen undrar dels om råd för att hantera ovanstående.
Men också en annan sak, Bekräftelseramsa? Hur använda?
TIdigare var det sällan problems att sova 19-07, och var det det ngn enstaka gång så kunde hon grymta ett tag och sen snacka för sig själv ett tag eller somna om. Men nu är hon bara urförbannad och ledsen på morgonen.
Päronen vet varken ut eller in nu. Men de är säkra på att Dr. Fil (-mjölk) kan hålla handen.
2 sm? s?ta:
SusanD
Rådgivare/advisor
Inlägg: 3703
Blev medlem: fre 27 jan 2006, 16:51
Ort: Ängelholm
Kontakt:

Inlägg av SusanD »

Dr Lätt (-fil) bestämmer sig för att besvara de haltruttna päronen som nästan hamnat i komposten.
Enligt Dr:n borde päronen gotta ner sig bland papprena i fruktkorgen på morgonen och låte den lille sitta och tjata i sin korg på egen hand. Päronen ska inte lägga sig i så längen den lille inte är ledsen.

Bekräftelseramsan är den fjärde raden på ramsan som är gånger fyra. Den sista raden drar man ut på orden och sänker tonen något. Det borde även halvmjuka päron fixa eller mixa fast då blir det ju bara mos och inte så bra kanske.

Dr Lätt (-fil) säger alltså att Päronen ska ha större förstroende för det lilla barnet, dra sig tillbaka och mosa till sig lite i sin fruktkorg.

Kram Dr Lätt (-fil)
Emil född 19 okt-05 och klok som en bok!
Sigge född 16 okt-07 och tuff som en Tigger!
Mika född 28 maj-09 och snabb som en raket!
Linus född 15 dec-10 och cool som en isbjörn!
Dipl. SHN-kurare!
Gäst

Inlägg av Gäst »

:D Dr Päron-fil kommer också in i bilden och ställer sin klassiska fråga "And how is that woring for you :twisted: !?" :lol:

:idea: Dr Päron-fil ber de fortfarande missklädsamt mosiga päronen :oops: att lyssna på Dr Lätt (-fil)! Och bestämt berättar han att päronen också ska se till att få ett omsomnande på morgonen no matter what :!: Om så kl är 10 :shock: (blir aldrig så sent :wink: ) så ska barnet ha fått en chans att förstå att det ska somna om på morgonen. Och det förstår det endast om det får egen erfarenhet av att det är DET som menas.

:idea: Som det är nu så vet Dr Päron-fil att barnet fastnat i ett "sova natt- vakna- prata- sura-sura-sura-morgon". Så tror barnet att det ska vara. Det har ju päronen lärt barnet :roll: :wink: . Först när päronen verktygar i samma anda som Dr Lätt (-fil) beskriver och får till ett omsomnande enligt no matter what-principen så kommer barnet att få mönstret "sova natt-vakna- prata-fixa-sura-somna om". Sedan blir det "sova natt-vakna- kolla läget-somna om". Så vill man ha det :thumbsup: . Ingen sover hela natten utan att vakna - men de flesta sover, vaknar till och somnar om igen!

:idea: Päronen tar doktorerna på orden och genomför denna klassiska morgonkur! Hela världen håller andan..... :D
Fjällfolket

Inlägg av Fjällfolket »

...och väntar på presskonferensen.... 8)

/Fjällmor
Skriv svar

Återgå till "Säkra Sovare med fnurra på sömntråden"