(Inatt har jag sovit lite mer så nu ska jag inte vara så negativ [-( )
Det fantastiska var att lilltjejen sov sina 12 timmar inatt!

Vi hade stor konferens på kvällen och bestämde oss för att backa mera och ha förtroende för att hon fixar det själv (som påpekades här på forumet). Sagt och gjort, när hon vaknade samma tid ungeför, 02.30, gjorde vi ingenting, och hon somnade om på 15 minuter. Hon gnölade, gnällde, men skrek aldrig upp sig. Jag störde henne alltså natten innan.
Nu känns det bra, mycket bra, fantastiskt bra (tänk vad lite sömn kan göra), men det är fortfarande oklart för mig när det gäller bekräftelseramsan:

Som inatt när hon somnade om själv, skulle vi ha gått upp och gett henne en bekräftelseramsa när hon blivit tyst? Jag känner att då riskerar det att bli som natten innan då jag retade henne istället.

Vid morgonluren nu småskrek hon i ca tre minuter, skulle jag ha gett henne en bekräftelseramsa då hon tystnat? Nu vågar jag knappt ramsa mera för det verkar ju fungera utan. Hur ska man göra

Mamma till tv? flickor, AUG -02 ("5min metodad" dec -02 och nu "kurad" dec -04) och AUG -04 (shn-kurad jan -05)