Hej.
Fortsätter ni att ramsa varje gång när ni har lagt barnet?
Vi gör det hemma, varje kväll och varje lur.
Undrar om vi får ringa och ramsa när hon flyttar hemifrån
/LO
Lotta, mamma till Vera född januari 2004 Minikurad sommaren 2004 Ivar född juli 2008 Nattmålskurad december 2008 Nytt fotoalbum
Jodå, jag stryker dem över huvudet och säger "Nu är det natt, nu ska vi sova" varenda kväll.
Och sedan går jag och sätter på en DiLeva skiva, som dom får somna till .
Japp här ramsas det också alltid vid läggning. Dag som natt men ganska sparsamt... den lilla störs lite av den om han är för trött... han reagerar då istället med ett "håll käften jag försöker sova" och sen är han för arg för att kunna slappna av... Oftast så går jag ut ur rummet och lämnar en eller två verser till honom mjukt och tyst utifrån hallen, är det en jättetrött kväll så säger jag inget förän jag märker att han slappnat av helt inne i sängen och då ger jag bara bekräftelseramsan.
Linda
Emil 020212 (har alltid sovit som en liten gris, mycket och länge)
Jonas 040525 (gillar också att sova, introducerade verktygen för säkerhets skull vid 2 mån)
På dagarna lyssnar pluppen alltid på the Thorns, amerikansk melodiös folkrock med tjusig stämsång. Akustisk bonusskiva medföljer i fodralet! Rekommenderas varmt till såväl föräldrar som barn!
Louise
Pojke juli 2004. SHN september 2004.
Flicka f?dd oktober 2000.