Nu har jag läst en massa olika trådar, Barnaboken och håller på med Sova hela natten och behöver en del råd inför stundande kurning. Jag hoppas ni kan hjälpa mig för jag är trött på att försöka lösa allt själv med min sambo. Vad bcv tycker vet ni ju: barnet tar sig den sömn de behöver, ge honom mat under natten, osv. Så dit kan jag bara vända mig för vägning och sånt.
Först lite bakrundsinfo som kan vara bra att veta eftersom det har varit en kamp för alla oss inblandade:
Lo kom till den här världen 42 veckor + 5 genom kejsarsnitt och efter 19 timmars verkarbete. Han vägde 4,5 och var 54 cm lång. Han var stor och hungrig. Efter två dagar på bb skickades vi hem. Han hade då förlorat en del i vikt men låg precis över gränsen för när de skickar hem barnet. Hade vi varit kvar ett dygn till hade de förmodligen koppat honom men de sa inget om det när vi åkte.Kommande dagar blev fruktansvärda. Med en enorm kraft och hunger slet han sönder bröstvårtorna. (På bb sa de att han hade bra sugteknik), en bröstvårta var bara en stor skorpa. Varken han eller jag sov på flera dagar och tillslut bröt jag samman. På bvcs inrådan gav vi lite ersättning och båda han och jag sov våra första timmar. Vi fortsatte kampen med att få brösten att läka och amningen att fungera men han sov sällan mer än 45 min och hans reflexer störde honom mycket. Vi bestämde oss då för att prova magläge med larm. Runt vecka fyra sov han sina första tre sammanhängande timmar. För att göra en lång historia kort så har jag kämpat för att få igång amningen på alla sätt som går utan att lyckas. Bristen på mjölk ledde till att Lo några veckor innan han blivit 3 månader bara grät och skrek vid mitt bröst. Resterande veckor pumpade jag ut mjölk och gav honom i flaska. Vid 3 månader fick det räcka. Jag behövde sova ibland och inte bara pumpa. Under hela denna första tid har jag oroat mig för att han inte har fått tillräckligt med mat och därför haft svårt att ”ta bort mål”.
Han har följt sin kurva nästan hela tiden för jag har kompletterat den pumpade mjölken med ersättning då det inte funnits tillräckligt. Nu är han 16 veckor (19 om man räknar från beräknat födelsedatum) och äter ca 1000ml ersättning och lite välling på kvällen. På nätterna sover han i sin säng och på dagarna i vagnen. Sedan vi tog bort målet kl 4 (vi tog bort målet kl 23 först i två veckor men då sov han inte på hela natten) så lägger vi över honom i vagnen då för i sängen ålar han och lägger sig på tvären, fastnar och vrålar, gång, på gång, på gång. Jag har läst Barnaboken och infört lite sovtider på dagen. De funkar ganska bra om jag är ute och går eller han sover på balkongen men inne så vaknar han efter 40 min (jag har klockat) och har svårt att komma till ro om jag inte vagnar. Jag försöker att inte göra det skönt men jag tror att han har vant sig. Nu har jag börjat ladda för att ta bort målet kl 00.20 och äntligen få sova. Jag har infört välling för att vara säker på att han har mat i magen. Dock är det svårt att få honom att äta ibland. Han äter fort och sen vill han titta på saker och vad andra gör i hemmet. Vi brukar vänta och försöka igen ca 30 min senare och då tar han ofta mer men skriker först. När jag insisterar tar han resten. Väntar vi ytterligare tjugo så äter han igen men då är han inte hungrig när det är dags att äta vid nästa pass. Lila Lo gillar sin egentid och den passiva sociala delaktigheten. Att ligga på badrumsgolvet och se mig hänga kläder är en favorit
Så här ser Los dagar ut ungefär:
6.00 Tar upp honom ur vagnen (jag kan inte puffa på honom i sängen för jag får så fruktansvärt ont i ryggen) där han har legat och gnällt, knorrat eller skrikit lite i omgångar om jag inte vagnat honom och stoppat i nappen. Mitt intryck är att han skulle kunna sova vidare och att han inte är helt utvilad. Det tar några sekunder så kommer ett brett leende. Han ligger kvar i vagnen på rygg och tar det lite lugnt medan jag fixar maten.
6.10 Mat: i en himla fart. Så plötsligt skriker han till och kastar sig bakåt. Sen fortsätter han att skrika om jag inte tar upp honom så att han kan se sig omkring. Sen är det dags för tvätt och byte. Efter det brukar vi sitta och prata men den senaste veckan har han haft fullt upp med att hoppa i knät och skratta. Vi sjunger lite några av hans favoritsånger och han pratar med och skrattar. Jag försöker ge honom mer mat men han gastar som svar. Ibland känns det som om jag tvingar honom att äta vid andra omgången men han kommer inte sova på det lilla han tog första gången.. Sen kan det gå undan, han säger till med några intensiva tjut att han vill sova. Han blir väldigt arg om jag inte lägger honom då:).
7.30-9.00 Sova i vagn. Jag behöver dra vagnen några få gånger. Han sover 40 utan problem men sen måste jag vagna i omgångar för han skriker annars. Ibland är det nappen.
9.00-9.30 Ligger i vagnen på rygg och tittar på en mönstrad kudde, spegel som hänger, kanin med stora ögon och ser riktigt nöjd ut. Byte 9.30 och på mage på bordet medan vi läser tidningen, skriver på datorn eller gör annat.
10.00 Mat: Undan går det. Umgänge en stund och sen tittar han på när tvätten hängs eller ligger i babygymmet en liten stund. Nytt matförsök som ofta slutar med att kan skriker argt, jag insisterar och så börjar han äta. Så drog han i sig resten av e ca 200 ml.
11.15 -13.30 Sova i vagn ute. Vaknar någon gång och behöver vagnas kort.
13.30-15.45 Byte. Börjar med en stund på mage med sina leksaker.
Mat 14.00 och sedan umgänge och mat. Samma motstånd omgång två. En del dagar är vi ute och tittar.
15.45 – 17.00 sova ute. Sover de första 40 min behöver sedan vagnas någon gång.
17.00-19.00 Byte. Pappa kommer hem, umgänge en stund. Sedan tittar han på när pappa lagar mat. Sedan sitter han med när vi äter. Slickar kanske på något finner med lite banan eller annat på.
18.20 Mat, (han får välling) sedan byte, mat 18.45, pappa spelat lite gitarr och sjunger (Lo ser lika förundrad ut fortfarande). Ca 18.55 försök till mer mat. Han vill inte ha. Vi väntar lite till och så tar han flaskan. 19.10 i säng, vaken men lite dåsig. Två eller tre korta puffar och han är lugn. Lite knorr hörs från rummet en liten stund 19.20 sover han som en stock.
23.20 tjut: i med nappen snabbt och han somnar om
00.20 tjut: byter den jättefulla blöjan medans vällingen kyls ned lite. Allt tar 25 min och han vill somna om. Det tar några puffar så sover han.
Här emellan kan han leta napp och tjuta en del gånger.
04.20 vaknar och tjuter. Ser ut att spotta ut nappen och sen leta efter den. Jag flyttar honom till vagnen för ryggen klarar inte av att puffa i sängen. Han tycks vilja sova men vaknar hela tiden till i omgångar. Kl 6 gör jag morgon. Han ser inte helt övertygad ut utan vill sova.
Vi har lagt till 15 min vid två tillfällen eftersom matnigen på natten tar ca 25 min och vi inte orkade med ett trött barn. Inte den bästa lösningen men det var det vi mäktade med just då.
Eftersom han inte sover igenom alla passen blir det aldrig 15,30 timmar utan snarare runt 14.
För många är denna tillvaro kanske fruktansvärd men för mig känns dagarna fantastiska och drägliga i förhållande till det vi har haft tidigare. Jag gråter inte längre varje dag så det har fått vara så här i någon vecka. Nu laddar vi för att förbättra tillvaron än mer.
Jag skulle vilja påstå att Lo gillar att sova och att göra det i vagnen eller sängen (där har vi lyckats tidigt
Frågor:
1.Nästa vecka ryker nappen. Några tips på bra tidpunkt på dygnet att ta bort den?
2.Han tycks ha svårt att sova över 45 min skarven (som för honom är 40, jag har tagit tid flera gånger) Tips på hur det ska funka bättre?
3.Den 10 december åker vi bort en månad för att hälsa på min pappa i Sydamerika. Ska vi vänta med att kura honom tills det att vi är tillbaka med tanke på att vi kommer att bo hos olika släktingar och tidskillnaden. Vi, vill inte genomföra kuren för att sedan sabotera den under resan. I så fall väntar vi tills vi kommer hem. Vad tycker du?
4.Ska vi vänta med att ta bort nattmålet till när vi kurar eller ska vi ta det för sig? Jag är orolig för att om vi tar bort den utan någon bra metod så kommer vi få stå och vagna hela natten.
Huset vi bor i är mkt lyhört så när det är dags att kura blir det till att åka till en kompis landställe.
Oj, vad långt det blev!
Väntar med spänning på vad ni har att säga!
Hälsningar Teresa