Middagsluren = ensamlek!

Guldkorn att inspireras och lära av
Skriv svar
Renee
Inlägg: 409
Blev medlem: ons 24 nov 2004, 21:50
Ort: Skåne

Middagsluren = ensamlek!

Inlägg av Renee »

Jaha, nu verkar det som om de sköna middagslurarnas dagar är räknade :roll: När min icke-AW-omgivning pratat om att Otto nog skulle sluta sova middag runt 2,5 - 3-årsåldern log jag bara inombords och tänkte "visst... kanske era barn, men inte AW-barn inte". Men jag får nog ge mig på den punkten för numera är Ottos middagslurar rena rama ensamlekspartajet istället för stillsam sömn.... Efter en lång stunds tystnad hör man snart sång, glatt pladder samt världens tjo och tjim. Gissa vem som önskar att vi hade en liten spionagekamera i barnrummet :lol:

Men visst... efter nästan 1,5 timmes kul hålligång i spjälisen blir man ibland lite trött, så lagom tills sovtiden "går ut" hittar man en nyss insomnad liten påg med rosor på kinderna och.... inga kläder?!??! Och ingen blöja heller?!?! (vilket tyvärr inte beror på att han valt att lägga blöjan för gott... Den hänger med än). Alltså ingår någon slags lustfylld striptease i hans middagslursensamlek, för runt om sängen hittar man diverse klädesplagg OCH blöja utströdda i små högar 8)
Skåning, mamma till underbara Otto (030122) och Frans (060114)
annawahlgren
Upphovskvinna SHN-kuren 1942-2022
Inlägg: 15366
Blev medlem: mån 22 nov 2004, 22:46
Ort: Gastsjön

Inlägg av annawahlgren »

:D Nutte :heart: Jag kan se hela scenen framför mig. Med rörelse.

Och hobbyn att strippa är inte ovanlig. Också "klädkunskap" är ett ensamleksämne :lol:
:D Nio barn, arton barnbarn, tre barnbarnsbarn och några tusen nästanbarn :!:
Anna Wahlgren 6 Oktober 1942 - 7 Oktober 2022
Isobel
Inlägg: 261
Blev medlem: tis 07 dec 2004, 00:58
Ort: Trollh?ttan
Kontakt:

Inlägg av Isobel »

hihi ja det är mer än en gång vår dotter har pyjamasen på trekvart efter morgonens ensamlek. :D
Men så kan hon också ta på sig byxor och strumpor helt själv vid det här laget! Övning ger färdighet, och har man inga hjälpande mammahänder till hands så måste man ju försöka själv. :wink:
Jag önskar också att vi kunde ha en liten kamera i rummet och spionera, för det verkar vara såå spännande där inne! Har funderat på att sätta in webkameran, men det kommer nog inte synas nåt eftersom rummet är mörklagt.
Mamma till Izabelle 040416 :heart:
Startade SHN-kur 23/10 -04 och sen dess sover Iza gott om natten.
Skriv svar

Återgå till "Om våra Barnaboksbarn"