uppföljningsvecka!?

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Låst
pyretochkråkan
Inlägg: 14
Blev medlem: lör 15 jan 2011, 20:22

uppföljningsvecka!?

Inlägg av pyretochkråkan »

Inatt är 4e kurnatten för våra tvillingar och flickornas pappa får ligga en natt till på madrassen utanför deras rum. Hur ska det funka med ramsandet härefter, under uppföljningsveckan, hur snabbt ska man vara på plats och hur mycket ska man ramsa? Vi har vårt sovrum på en annan våning, inget alternativ, vågar vi börjar sova däruppe redan imorgon natt eller måste någon fortsätta vara beredd att störta upp? :|

Ytterligare en fråga, mina tjejer har en tendens att somna så fort vi går på promenad i vagnen, inte nödvändigtvis på de tider jag önskar de ska sova, vad gör man åt det? Ska man isolera sig inne hela uppföljningsveckan då? Visserligen tycker jag vagnssömnen är mer dvalaktig än djupsömn så det kanske inte har så stor påverkan....?

Lina
Tvillingflickor födda april-2010
Började kura 14 jan 2011
Luvisen
Inlägg: 2744
Blev medlem: lör 02 jan 2010, 12:02
Ort: Stockholm

Re: uppföljningsvecka!?

Inlägg av Luvisen »

Hej igen!

Du, jag låser den här tråden för du har redan en på gång. :wink: Vi blir så snurriga i hövet om alla ska ha flera trådar var, ser du.

Jag svarar i din "gamla tråd". /Luvisen
Bebispojken född 22 april 2009
Maratonkurning 26 dec 2009 - 12 feb 2010
Petite Soeur född 8 mars 2012
SM rookie
Låst

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"