Nära justera schemat?

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Låst
SaraLang
Inlägg: 24
Blev medlem: tor 18 nov 2010, 17:33

Nära justera schemat?

Inlägg av SaraLang »

Hej!
Vi har kurat vår lilla dotter i veckan och det har fungerat väldigt bra! Hon tjoar och skriker ibland upp sig lite vid läggning, men max en 15min. Och sover 10h i sträck med bara ett eller två snabba uppvak som antingen lugnar sig själv eller räcker med en ramsa.

Vårt schema är nu 11,15h natt sen 45min, 1,5h och 45min igen.
Vår lilla fixar som sagt 10h men vaknar alltid klockan 6 och vi vill att hon sover till 7,30. Jag vet att det kan ta några veckor för detta att ordna till sig men det river ordentligt i mammahjärtat när hon skriker och tjoar i 1,5h på morgonen när allt annat går så bra.
Vi fnderar på att ändra schemat lite så att hon bara ska sova 11h natt och sen 1,5h på förmiddagen, sen 1,5h igen 45min på e.m. och lägga sig en kvart tidigare. detta kanske skulle fungera bätter och skriktiden på morgonen bli mindre. Men hur länge ska vi hålla fast vid den nuvarande ordningen. Vi är ju inne på dag 7 ungefär och vill inte förvirra den lilla. samt ge henne tillräckligt med tid att försöka anpassa sig.

MVH Sara
TorsMamma
Forumets ordförande
Inlägg: 11193
Blev medlem: fre 17 nov 2006, 09:25
Ort: Stockholms Skärgård

Inlägg av TorsMamma »

Hej, jag stänger denna och svarar i din andra. :lol:
Tor 2006
:heart: BB barn från början. Sov sin första 12h natt 5 dagar före 4 mån, Diplomerad SS vid 6 mån
:heart:

:heart: FTLOC child from the beginning. Slept his first 12 hour night 5 days before 4 months. :heart:
Låst

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"