Lampproblem

Skriv svar
Eli
Inlägg: 63
Blev medlem: fre 22 jul 2005, 19:27

Lampproblem

Inlägg av Eli »

Hej!
Känner mig osäker på hur jag ska bemöta min 5.5 åring i vårt nya dilemma. Efter hon lagt sig tänder hon sin lampa och leker i sin säng. Vi påminner genom att säga Godnatt, släck lampan. Ibland släcker hon ibland gör hon det inte och vi hamnar i en trist situation. Vis av att vi bemött henne "dåligt" i andra sammanhang vid tidigare tillfällen (se baranfostran) skulle jag vilja be om råd innan detta eskalerar. Hon kan alltså hålla på en timma ca och är väldigt trött på morgonen.
Ska vi låta det vara?? Tänka att hon har förutsättningarna för att sova?
Ska vi ta bort lamporna?
Behöver hon ngt annat? Lägga sig senare? 19-07 är hennes sovtid.
Andra ideer? Hur har ni gjort?
Tacksam för alla ideer.
/L
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

Hej!

Jag har gett mina barn i den ålderna en stund att ha lampan tänd, en tid vi är överens om "du får läsa i tio minuter sen släcker vi!". Och blir det diskussioner då så drar jag ur sladden. Om man vill kan man ha en äggklocka som visar tiden man bestämt, annars är det ett bra sätt att träna klockan på :wink: .
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
Eli
Inlägg: 63
Blev medlem: fre 22 jul 2005, 19:27

Inlägg av Eli »

Låter jättebra. Har dina barn inte stoppat in sladden och "trotsat" när du dragit ut den vid diskussioner? Det är vad som brukar hända de tillfällen vi gjort liknande saker i andra sammanhang.
Eli
Inlägg: 63
Blev medlem: fre 22 jul 2005, 19:27

Inlägg av Eli »

Jag fortsätter min tråd med att berätta om gårdagskvällen.... Maken lade henne och när det var dags att släcka så tände hon direkt och började protestera. Efter att ha bett henne släcka ngn gång drog han ut kontakterna. Detta innebar att hon började skrika först, och sedan kom hon upp i olika ärenden. Det blev inte tyst förrän 20.30. Hur tar vi oss ur detta utan att kränka, utan att tumma på sovandet??
miniz
Inlägg: 2164
Blev medlem: sön 20 aug 2006, 17:07
Ort: Frankrike

Inlägg av miniz »

Har ni försökt äggklocka? Eller förbereda? När det är fem minuer kvar kan du säga det, pàminna henne om att det snart är dags att släcka, med positiv ton. Sedan fàr hon själv släcka och resten "tar ni i morgon", du kan svara pà alla klagomàl och fràgor med ramsan. Gonatt och sov sà gott!

Berätta gärna hur det gàr.
Kram
fem älsklingar
nov-03, sep-05, feb-08, feb-10 och nov-12.
Skriv svar

Återgå till "Säkra Sovare med fnurra på sömntråden"