8 månaders som avklarat 5:e natten dunderförkyld.

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Knotan123
Inlägg: 16
Blev medlem: ons 02 dec 2009, 10:54

Inlägg av Knotan123 »

Ja, jag skrev fel, såg det själv direkt efteråt.. :wink:
En till fråga, ska man ramsa direkt de vaknar till vid vargtimmen, eller ska man låta honom försöka somna om själv? Tycker det är lite tvetydigt ibland när man läser på forumet!
Hälsningar Anna
Mamma till pojke, född mars-09
Kurstart: 27 nov-09
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

Det är för att många gör olika. :D Jag pangramsade i en hel vår, men jag vet att många tycker att det är bättre att inte göra någonting. Smaksak, helt enkelt.
Knotan123
Inlägg: 16
Blev medlem: ons 02 dec 2009, 10:54

Inlägg av Knotan123 »

Eftersom han nu varit förkyld i en vecka och inte verkar helt ok, så testar jag ikväll med att lägga honom tidigare. Han somnade på en halv minut nu kl 1900 så jag hoppas hoppas det stämmer att "sömn föder sömn" och att han sover bättre. Kommer även testa med lite Mozart under vargtimmarna, känner att jag måste sova och låta honom klara sig själv till en början. Men, att sova i ett annat rum för mig innebär att jag kanske inte hör honom direkt, hur farligt är det? Dvs jag brukar vakna jättelätt, men tänk om att får skrika själv en halvtimme säg. är det att inte rekomendera eller ska han lära sig att han klarar sig?!
Mamma till pojke, född mars-09
Kurstart: 27 nov-09
Anna09
Inlägg: 1597
Blev medlem: ons 17 jun 2009, 13:35
Ort: Göteborg

Inlägg av Anna09 »

Tro mig, om du sover i rummet bredvid med detta i "tankarna" kommer du höra honom, oroa dig inte. och är det så lågt att du inte hör så var det inte något att vakna för, då somnade han om själv.

Men "testa" inte Mozart, kör det som er strategi om du bestämt dig för det, att "testa" på små barn som letar svar är inte att rekommendera. Kör det, om det känns bra för dig så lär han sig det. :smile:

Härligt att han somnade så fort! :thumbsup:
//Anna
Mamma till Ester - :heart: född feb 09, kvällsmålskurad juni 09
Knotan123
Inlägg: 16
Blev medlem: ons 02 dec 2009, 10:54

Inlägg av Knotan123 »

:D Idag känner jag mig lite hoppfull!
Jag prövade alltså att lägga honom redan 1900 och han sov på mindre än en minut. Jag la mig i ett annat rum för första gången, legat på madrass utanför tills nu.. Jag sov i ju för sig oroligt eftersom man nu i 1,5 vecka knappt sovit alls, dock sov sonen mkt bättre vilket är kanon! :lol:
Tidigare inlägg har jag berättat hur han vaknat tidigare och tidigare under vargtimmen, som igår var det 0440. Men, jag hörde honom inte förrän 0523 inatt :P , och då tystnade han snabbt. Sen några minuter igen ett litet gnöl, men tystnade igen. Jag låg dock kvar i min säng denna gång, till skillnad från igår då jag gick upp direkt och ramsade (fast han inte var upparbetad då). Vid 0545 vaknade han dock upp. (I efterhand tror jag även att han bajsade ganska direkt då). Jag gick ut i vardagsrummet, ramsade en gång för att påminna om att det är natt och satte sen på Mozart. Han somnade aldrig om, vid 0655 då jag gjorde morgon under ett tyst ögonblick (han hade då varit ganska ledsen ett tag). Men, under den timmen jag hade Mozart på så låg han mest och pratade och sa lite "frågor" men mer som att han var nyfiken, och undrade vad det var. Jag tänkte gå och lägga mig men kom då på, hallå, jag måste ju bekräfta min ramsa???!!! Eller, han var aldrig riktigt ledsen utan bara fortsatte prata efter ett tag och då ville jag inte ramsa... rätt eller fel?
Det känns alltså bättre än igår, han sov väldigt bra i natt, men, vilken strategi har man med musiken för att inte den ska söva honom istället för han själv? Dvs fasar man ut den efter ett tag?

Ska jag fortsätta lägga honom kl 1900 ett par dagar, han har som sagt varit förkyld en vecka nu och inte sovit bra hitintills under vargtimmarna? Hur blir det med bekräftelseramsan när man kör Mozart efter den första pangramsan? :!: :?:

Känner mig trygg i vetskapen att ni finns här, och jag ser fram emot fortsättningen! :lol:
Mamma till pojke, född mars-09
Kurstart: 27 nov-09
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

Toppen, tidigare läggning gör ofta susen! Fortsätt med det ett tag till! Jag tycker inte alls att du ska bekräfta separat längre. Han vet vad som gäller. Baka in den i sista versen istället.

Han kommer att sluta vakna i vargtimmen, musik brukar man bara behöva max en vecka, sedan har han fattat grejjen. Man kan behöva en ramsa nu och då som upplysning, men det är allt.
Knotan123
Inlägg: 16
Blev medlem: ons 02 dec 2009, 10:54

Inlägg av Knotan123 »

Han somnade 1900 igår oxå på stört och sov (som jag hörde det) ända till 0455. Och, det är lite lätt att bli fartblind när man vill att allt ska ordna sig nu, men det är rätt bra att sova 10 timmar på raken utan att skrika upp sig så att mamma hör :lol: . Även om det blev 50 min tidigare än igår :cry: , men man kanske inte ska jämföra vargtimmen natt efter natt, dvs, det kanske går upp och ner där oxå?

Han hade som vanligt världens bajsare i blöjan när jag gjorde morgon, jag måste kanske gå in och känna oftare när det är han bajsar, dvs det är ju femte morgonen nu han har bajsat och jag vet inte om det varit 0500 eller senare. Kan det vara en anledning till att han inte somnar om? Jag menar, lite äldre blöjbarn har ju inte alltid bråttom att bli av med bajset så jag vet inte om det stör eller om det inte rör honom. Själv vet jag ju vad jag skulle tycka.. jag får kanske vara vaken och hålla bättre koll där och gå in och byta, lägga tillrätta och gå ut.

Jo, jag lägger en halvtimme tidigare nu två kvällar tillbaka eftersom sonen har varit förkyld en vecka nu samt inte sovit alls under vargtimmarna. Hur ska jag räkna väckningen, är det nu 12 timmar samt marginalkvart 19-07, eller har jag kvar min väckning vid 0730 med marginalkvart trots att han somnar 1900?
Mamma till pojke, född mars-09
Kurstart: 27 nov-09
Knotan123
Inlägg: 16
Blev medlem: ons 02 dec 2009, 10:54

Inlägg av Knotan123 »

Har fortfarande lite förhoppning om att få svar på mina föregående frågor, men har även en liten ny!
JO, mitt barn har sista dagarna här lärt sig att sätta sig upp i sin säng och verkar tycka det är jättekul för båda läggningarna idag har han suttit och jollrat efter läggning. Självklart bättre än skrik :) , men tidigare han han somnat jättefort och lugnat sig, nu sitter han och pratar istället. Hur gör man nu? :?: Jag vet nämligen inte om han vet hur han lägger sig ner, dvs på golvet har han ännu inte lärt sig att ta sig från liggande till sittande och tvärtom. Går jag in och lägger honom på mage, ramsar ut trots att han är glad? Eller ska jag chansa på att han kan lägga sig när han väl vill?

Tacksam för svar
Mamma till pojke, född mars-09
Kurstart: 27 nov-09
annawahlgren
Upphovskvinna SHN-kuren 1942-2022
Inlägg: 15366
Blev medlem: mån 22 nov 2004, 22:46
Ort: Gastsjön

Inlägg av annawahlgren »

:D Välkommen är du :wink: :lol: Det har jag nog inte sagt förut :oops:
Knotan123 skrev: --- men man kanske inte ska jämföra vargtimmen natt efter natt, dvs, det kanske går upp och ner där oxå? ?
Ja, det kan vara fem steg fram och två tillbaka med både det ena och det andra, eftersom SHN-kuren är en PROCESS och inte ett statiskt eller mekaniskt tillstånd, om man säger. Därför är det så viktigt att man hela tiden håller målet för ögonen och näsan - perspektivet - ovanför vattenytan :!: Och alltså inte förlorar sig i detaljer, som ju är så lätt hänt. Gör man det hamnar man mycket snart i det som kallas överkoncentration - något som oundvikligen både stör och oroar små barn, som strax vädrar fara.

Osäkerhet är motsatsen till säkerhet, och det är SÄKERHETEN vi vill förmedla först och främst.
Knotan123 skrev: jag måste kanske gå in och känna oftare när det är han bajsar --- jag får kanske vara vaken och hålla bättre koll där och gå in och byta, lägga tillrätta och gå ut. ?
Nej, det måste du inte och ska du inte :shock: Se de goda svar du fått innan :thumbsup:

Tumregeln är att man INTE trafikerar barnets rum under vargtimmen (4-6) eftersom det är nästan omöjligt då att inte förmedla endera av två budskap, eller än värre båda två:
:arrow: Vargen har kommit och barnet måste räddas = barnet blir oroligt för livhanken;
:arrow: Morgonen har kommit = dagen ska börja.
Och ingetdera av dessa båda budskap är ju sant. Vi vill inte luras :roll:

Din fråga här är, kan man säga, ett uttryck för just den överkoncentration vi vill undvika. Man får hysa en rejäl portion förtroende för sitt lilla barn och tillerkänna denna lilla människa förmågan att verkligen be om hjälp - om han faktiskt behöver hjälp. Störs han inte av eventuellt bajs i blöjan frampå morgonkulan ska inte du låta den eventualiteten störa dig heller :!:

För att lugna nerverna kan du alltid smita in som hastigast när han garanterat sovit i tio minuter - inte tjugo - och t o m sticka in ett finger under blöjkanten, utan vidare åtgärd, bara för att få veta, om det känns bättre så. Då kan du också passa på och lägga över honom och i största allmänhet kolla läget, utan att han märker det, oroas och störs.
Knotan123 skrev: --- har jag kvar min väckning vid 0730 med marginalkvart trots att han somnar 1900?
Ja, tillsvidare kan du absolut ha det.
Knotan123 skrev: ---1) nu sitter han och pratar istället. Hur gör man nu? 2) Går jag in och lägger honom på mage, ramsar ut trots att han är glad? 3) Eller ska jag chansa på att han kan lägga sig när han väl vill? ?
1) Man gläds åt denna ljuva musik för ens öron, och går till sitt :P Och minns att det viktigaste inte är att barnet sover varje minut han "ska", utan att det viktigaste är att han har förutsättningarna. Så ge honom dem!

Och tappa nu inte bort skrattet-till-go'nattet före läggning på vägen :lol: Inte heller återseendets stora, överförtjusta glädje varje morgon :lol:

2) Nej, absolut inte :!: Inte förrän han möjligen ber om hjälp, och det hör du i så fall långa vägar: då låter han riktigt ledsen :cry: och uppgiven :cry: och trött :cry: och hjälplös, dvs BER verkligen om hjälp. Då ligger han också kvar sedan, när du hastigt och ordlöst lagt honom tillrätta och genast ramsat dig ut. Går du in och härjar med honom när han är glad - eller arg, för all del - sätter han sig, respektive reser sig, bara omedelbart upp igen.

3) Ja, kan han sätta sig kan han också ramla omkull i sängen när han vill ner. Alternativt somnar han sittande :wink: :lol: Sådana djur finns också 8) Och då kör du tiominuntersprincipen enligt ovan.

O:) :heart: :sleep:
:D Nio barn, arton barnbarn, tre barnbarnsbarn och några tusen nästanbarn :!:
Anna Wahlgren 6 Oktober 1942 - 7 Oktober 2022
Knotan123
Inlägg: 16
Blev medlem: ons 02 dec 2009, 10:54

Inlägg av Knotan123 »

Tack för svar självaste Anna W :D
I natt sov han i sträck 1900-0520, då vaknade han till och nästan direkt började han bajsa (jag tjuvlyssnade, jag vet). Fick i alla fall reda på att hans skrik i natt kom pga att han bajsade vilket höll på i nästan 20 min. Han verkar ha lite problem med magen, kan även ha att göra med att första tand borde komma närsomhelst. Men, jag gjorde ingenting och runt 0550 somnade han in igen. Jag hade då bara ramsat en gång vid första pip. Men han somnade om med bajs, jag är imponerad av min lille son :D och glad över att jag inte gjorde något. Sen vaknade han 0620, och nästan direkt bajsade han igen.. :? , hm, vet inte varför han bajsar så mkt... Sen somnade han dock inte om, utan jag gjorde morgon 0645 och nyttjade marginalkvarten.

Han har dock världens aptit och jag är så glad över att vi börjat denna process. Förhoppningsvis kommer han slippa störas av sin mage och får sova skönt längre...

I natt kommer jag inte tjuvlyssna, nu vet jag varför han kanske inte somnar om direkt (dvs han bajsar helt enkelt), och vet oxå att han kan somna om själv igen...

Ursäkta om det blev mkt bajsprat i detta inlägg! :oops:
Mamma till pojke, född mars-09
Kurstart: 27 nov-09
Sagasmamma
Inlägg: 320
Blev medlem: fre 03 apr 2009, 18:02
Ort: Göteborg

Inlägg av Sagasmamma »

Hej-mer bajsprat :D

Vi hade lite problem med bajs och uppvak, fast på middagsluren. Tänkte efter och slutade med katrinplommon i frukostgröten. Hon får det till lunchen nu istället så hinner det verka innan kvällen, en sked om magen e som den ska eller mycket om det är lite trögt på morgonbajset.

Skönt att han kan somna om! Pass på med en bra kräm i rumpan, så att det inte blir rött.
Storasyster född Mars 2009 (fick aldrig till det där med sömnen trots många försök)
Lillebror 21 september 2012
Knotan123
Inlägg: 16
Blev medlem: ons 02 dec 2009, 10:54

Inlägg av Knotan123 »

Vill bara berätta att jag nu försökt att inte vara överkoncentrerad, jag skriver inte ner alla tider längre och jag får inte panik om han vaknar tidigare på dagssömnen. Har haft lite otur under kurningen med bajsblöjor och feber/förkylning. Och efter vaccinering i tisdags så har han nu feber igen och blivit snorig... Men, jag misströstar inte alls! :D
Trots feber så sover han på natten. I fyra nätter nu har han i princip sovit 19-07 :sleep:
Dvs jag har fått gå in och göra morgon med ett sovande barn. Och, om han inte sovit, dvs satt sig upp snabbt när jag tänder och kommer in, så har han i alla fall legat tyst trots icke-sömn, och det är ju fantastiskt, dvs han klagar inte, är inte rädd, utan helt sonika väntar på mig känns det som :o
I morse hörde jag ett skrik vid 0600, men min man gick då och ramsa eftersom han var uppe, och då tystnade vårt underbara barn!!!!
Vargtimmen, vi är ute efter dig:)!!!!

Så, jag sover bättre och bättre för varje natt. Har nu själv blivit förkyld, men det är väl så det är, får man sömn och slappnar av kommer saker.. men det tar jag gärna denna gång!
Hälsningar Anna
Mamma till pojke, född mars-09
Kurstart: 27 nov-09
ilindstrom
Inlägg: 2797
Blev medlem: ons 14 nov 2007, 14:56

Inlägg av ilindstrom »

Vad glad jag blir för er skull. \:D/ :lol: Tack för att du delar med dig.

hälsningar :heart:
Ida
Storbus :heart: -02
Mellanbus :heart: -04
Lillbus :heart: -07

www.sovgott.net
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"