Jag har försökt läsa om spjälsäng här på forumet och att ni rekommenderar att man har kvar den till 3,5 års ålder.
Min son är ganska försekommen av sig, 22 mån och står ofta och försöker svinga över benet. Känns inte som så lång tid innan han lyckas och jag är rädd att han ska ramla och slå sig.
Dessutom upplever jag ibland att han vaknar för att det är lite "trångt" i sängen.
Bör jag ändå ha kvar spjälsängen och bädda med madrasser runt och vänta tills att han tar "hoppet"
Inser att det skulle bli problem om vi tog bort den däremot eftersom han brukar sitta och pyssla och leka i sängen 30 min efter att vi gått ut innan han lägger sig ner och somnar. Är ganska säker på att han skulle gå upp och leka om han kunde.
Hur hanterar man sådant?
Sitter förövrigt och funderar på när det är dags att kura lillasyster Ebba som nu blivit 6 veckor. Har än så länge bara använt vagningen men vet inte om min attityd klarar av att kura ett så litet barn..