en liten fråga bara

Barnavårdsforum. Standardmodellen och andra råd och dåd i Barnabokens anda
Skriv svar
Malena
Inlägg: 18
Blev medlem: fre 21 dec 2007, 23:17
Ort: Köpenhamn

en liten fråga bara

Inlägg av Malena »

Vad säger ni: Kan man sova på mage med napp? Sonen sover bäst på magen (med larm såklart) men nu har han precis börjat med napp (för fem minuter sen) för sugbehovet verkar stort, och nu undrar vi om han kan ha napp när han sover på mage eller om det är farligt?

hälsningar Malena
mamma till Emma född 2007-10-06
och till Isak född 2009-10-20
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

Tja, till och med 1992 sov alla barn på mage och vad jag vet så använde man napp minst lika flitigt då! Jag fick i allafall 20 stycken när jag kom hem från BB av min storebror... :D Så det kan du!
Malena
Inlägg: 18
Blev medlem: fre 21 dec 2007, 23:17
Ort: Köpenhamn

Inlägg av Malena »

Ok tack! Blir bara rädd för ökad psd-risk liksom, verkar som att man skulle kunna kvävas! Men sonen diggar nappen, helt klart. Och nu sitter den i fast han ligger på magen.
Bra forum det här tycker jag!
mamma till Emma född 2007-10-06
och till Isak född 2009-10-20
ElinN

Inlägg av ElinN »

hej och välkommen hit! :heart:

Man rekommenderar ju tom napp för att minska risken för PSD, eftersom sömnen blir ytligare med napp.
Malena
Inlägg: 18
Blev medlem: fre 21 dec 2007, 23:17
Ort: Köpenhamn

Isaks tråd

Inlägg av Malena »

Hejsan!
Nu ändrar jag denna tråd till "Isaks tråd"
Han är nu 5 veckor. Första veckorna var jättebra, jag matade på ordentligt, Isak sov ett par timmar eller nåt, sen mat igen, inte massa skrik. Tja sen kom ju den berömda tre-veckorsgränsen. Och litet förkylning. Nätterna funkar fortfarande bra, men om dagarna äter han allt för ofta, och sover allt för kort. Vi började med napp för att kunna förlänga sovperioderna på dagen (typ istället för vagning eller buffning), och har använt den litet för att lugna också- På natten, och oftast på dan. sover han utan, men jag tänker att den kan vara bra när man är ute på dan om han ligger på ryggen i vagnen. Fast oftast ligger han på magen där också.

Problemen är alltså nu: Kort sömn dagtid (en klassiker) och mycket skrik.
Så här är det ca: Ammar när han vaknar, han håller på att somna, jag byter blöja, ammar honom litet till, umgänge, jag äter eller dricker kanske, ammar igen andra bröstet, han är orolig, jag går runt med han på axeln, det lugnar, för att så amma litet till, han är orolig , verkar trött fast det bara gått en timme drygt, ammar litet till för att lugna, tänker att han kanske är hungrig, han faller till ro, jag lägger ner honom, tar upp honom om han är orolig, ammar litet till: så somnar han men sover bara en timme... Och verkar hungrig. Och så kör vi igen. Ibland förlängs sömnen med nappen.

Bonusinfo: Det verkar som att Isak, liksom sin storasyster, är en "tröttis". Han kräks ganska mycket, ibland är det snor i eftersom han är förkyld.

Jaa, vad säger ni?

Hälsningar Malena
mamma till Emma född 2007-10-06
och till Isak född 2009-10-20
ElinN

Re: Isaks tråd

Inlägg av ElinN »

Hej :D

Har du Barnaboken? Läs om spädisar och sömn i andra delen. Nyckeln är ofta (alltid :wink: ) mat, mera mat och ÄNNU mer mat! Kan det vara så att ni fortfarande har överlevnadsångest som hänger kvar? Jag får en känsla av det. I så fall kan en liten "stilla-överlevnadsångest-kur" vara till stor hjälp. Läs i BB "Om något blivit fel: den nyfödda tycks vägra sova". Det gäller att övertyga Liten om att det finns mat i ÖVERFLÖD och att mamma och pappa håller koll på ALLT.

Återkom om du har fler frågor! :thumbsup:

:heart:
Skriv svar

Återgå till "Späda barn och små (nyfödd till 1år)"