Hmmmmmm :-k - ja, ibland kan det vara svårt. Jag håller med. Att dra in på något som inte har något samband med själva händelsen, ja då blir det ju oftast snarare ett straff, tycker jag. Att vägledas av att man ska gottgöra och ställa rätt det man ställt till, så kommer man ju rätt långt. Men ibland kan det vara svårare att veta just hur. Viktigast då, kan jag tycka, är att man gör väldigt klart hur man SKA bete sig och göra här i världen, till skillnad för hur man inte ska. Och hålla en liten föreläsning på det temat, om det t.ex. gäller att ge sig iväg ut på trafikerades stråk eller bortanför tomtgränsen när det inte är ok. Som alltid gäller att påminna och gå igenom tydligt INNAN man släpper dem ensamma. Hur är det nu? Vet du vad som gäller? Och om de då ändå glömmer eller gör bort sig så får man vara extra tydlig med hur de måste agera om de ska kunna leka själva i fortsättningen. Någon egentlig konsekvens här behöver det ju inte till. Mer än att nästa gång kan de inte gå iväg själva om de inte kommer ihåg vad som gäller.
Vad gäller kludd - låter som större varianter på min lilla

. Jag är själv måttligt road av färg på andra ställen än där de är ämnade, får jag ju lov att erkänna. Och här finns inga pennor tillgängliga annat än om man sitter vid bordet med papper och ska rita. Trodde ju jag. Men lilltufsan kan konsten att snoka upp pennor i de mest gömda skrymslen - och tog häromdagen min överstrykningspenna och gick loss på gunghästen. Hon har tidigare ritat på tapet i ett obevakat ögonblick. Så jag känner igen mig i att vara behärskat arg, kan jag säga. Vad jag gjort är att ojja mig rejält över hur eländigt svårt det är att få bort, och tjata på om att pennor - VAR ritar man med dem? Just det! PAPPER. Och fortsätta att tjata på om att ojojoj, stackars tapeten, hur ska den någonsin bli sig själv igen? Och vi har jobbat och slitit och sett att - nähä - det GÅR ju faktiskt inte. VAD ska vi nu göra? Lösningen här hemma från storebror hjälpredan var att vi ju kan ställa upp dörren, så syns det ju inte 8) Jo. Förvisso. Men stackars tapeten skulle ju minsann aldrig bli sig själv igen, beklagade jag vidare.
Kanske går jag på för mycket. Men tjatas en smula så att budskapet går in tror jag ändå på. Och hålla ritattiraljer i säkert förvar, som man får om man vill ha, men då användas under uppsikt. Sen kan man ju få gå loss på stort ritpapper utomhus nu, om man har stor lust att måla. Men någon annanstans än där det får ritas får det ändå inte vara. Nogsam genomgång före - som är A och O, tycker jag. Och oftast är det då lättare att hålla koll på hur man beter sig om man blivit en smula påmind om saken innan.
Kram Ewa
