Jag är ny här och har en liten Freja, född i aug-08 (38+7). Har följt SM hela vägen och nätterna funkar bra. Vi har ett schema sedan 1 vecka. Hon sover 21-08 o. äter en gång vid 06.00 (oftast tar jag upp henne utan att hon är vaken). Ammar på natten och morgonen och ammar+tillägg övriga mål.
Problemet är sömnen under dagarna. Hon sover 1,5-2-1,5 i vagnen, inne och ute. Det är lätt att få henne att somna, men sedan vaknar hon efter 45 min och sedan kan vi få vagna resten av stunden (vi vagnar en stund och går därifrån). Hon vaknar även vid 5, 20 min. När vi tar upp henne är hon alltid nöjd.
Min fråga är; Gör vi på fel sätt? Hur lång tid tar det innan schemat sätter sig på "2 månaders"? Ska vi låta henne vara i vagnen utan att gå dit, även om hon gråter?
tacksam för tips
// Ulrika