På styrelsemöte...

Guldkorn att inspireras och lära av
Skriv svar
Mindy
Inlägg: 1190
Blev medlem: mån 20 dec 2004, 18:13
Ort: Umeå

På styrelsemöte...

Inlägg av Mindy »

Jag måste bara få berätta om lille guldprinsen! :D Inför dagens möte hade jag lite bryderier om hur det skulle gå att tajma in allt... :roll:
Se "inför" den som orkar; http://www.annawahlgren.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2708

Visst blev jag knäppt på näsan med besked. 8) Hela dagen har förlutit perfekt och ibland undrar jag själv vad han är gjord av som är så tålmodig :?: :shock:

Morgonen började mindre bra med en mamma som stängde av väckaren och därmed grusade planerna på att väcka 15 min tidigare. :oops: Nåväl, jag vaknade prick till "ordinarie" morgon i alla fall.
Vi gav oss iväg hemifrån efter frukost och påklädning. Stilig i skjorta och shorts. Jag hade sett till att vara där 20 min innan mötet skulle starta för att lägga Simon 8.45 (sover i vanliga fall närmare 9.15). Inga problem, somnar som en liten klubbad säl på order trots att mamma strulat till morgonen. :lol:

Mamma kan gå till mötet i lugn och ro. Prinsen vaknar efter 40 min och sitter sedan med i sin bumbostol (på en vanlig stol) vid styrelsebordet med 11 övriga personer och äter melon, dricker vatten och pysslar med en bilderbok - i 1 timme utan ett störande ljud :!: :shock:
Jag kan upplysa om att AC:n var ur funktion, det har varit 25 grader varmt här i PIteå i flera dagar och i rummet var mätaren nära 30-strecket så det var verkligen bäddat för irritation - om man är så lagd.

Sedan paus och tid för att krypa omkring och utforska lite.
När mötet drog igång igen var det dags för mat (nappflaska av praktiska skäl) och när han ogenerat klämt i sig 300 ml NAN så käkade han en smörgås och utforskade innehållet i skötväskan på golvet. Tyst som en mus...passade på att flirta lite med någon ledamot här och där. :lol:
11.45 var mötet över och han åt en slurk NAN till och fick en ny blöja, sa hej då till alla och somnade i vagnen för middagslur medan mamma promenerade till stan.
Ett enda missöde inträffade, havererad middagslur efter 45 min (planerad 1,5 tim) då det blev lite för stoijigt på stan vid den kritiska tidpunkten för uppvak. Nåväl, det lappade vi ihop med en power-nap i bilen på väg hem och en lite längre eftermiddagslur hemma.

Så lätt, så lätt livet kan vara med barn! :D Och med en begynnande 8-månadersångest dessutom. Jag är så stolt över lillprinsen :heart:
Mamma till två Barnaboksbröder (d v s standardmodellade): födda 2004 och 2006. :heart:
Louise
Inlägg: 203
Blev medlem: tis 23 nov 2004, 13:20
Ort: Malm?

Inlägg av Louise »

Och det ska du var, stolt alltså. Inte bara över lillprinsen, utan över dig själv också!
Louise
Pojke juli 2004. SHN september 2004.
Flicka f?dd oktober 2000.
tallo
Inlägg: 170
Blev medlem: mån 18 apr 2005, 22:06
Ort: sk?ne,tomelilla

Inlägg av tallo »

toppen! bra jobbat av både den lille och dig :D
På styrelsemöte, skriver du.... blev intresserad av vad du jobbar med då?`
Har ju inte med barn att göra men jag blev hur som helst nyfiken :oops:

Vill du inte svara så gör det inget men det vore kul!

Ha det bra/tallo
Mindy
Inlägg: 1190
Blev medlem: mån 20 dec 2004, 18:13
Ort: Umeå

Inlägg av Mindy »

Jobbar gör jag inte nu mer än som förälder :lol:
Det här är ideella idrottsuppdrag! :D
Mamma till två Barnaboksbröder (d v s standardmodellade): födda 2004 och 2006. :heart:
anna
Inlägg: 4623
Blev medlem: tor 25 nov 2004, 14:23
Ort: Ulricehamn
Kontakt:

Inlägg av anna »

:D :D :D

FANTASTISKT! :D
När man "räknar med" strul visar de små liven oftast sig från sin allra ljuvaste sida! :D

kram anna
Mamma till Clara 7 maj -01 och Ida 9 april -03.
Skriv svar

Återgå till "Om våra Barnaboksbarn"