Väldigt tidiga morgnar

Frågor och svar om att kura lite äldre barn
Skriv svar
othelia
Inlägg: 55
Blev medlem: tor 28 feb 2008, 19:55

Väldigt tidiga morgnar

Inlägg av othelia »

Hej

Fick hjälp med sonens sömn för några månader sedan och allt är rätt bra förutom de tidiga morgnarna. På nätterna får han klara av sina uppvak själv och det går oftast bra. Nu då det blivit ljusare så har han fått för sig att vakna redan kring 05 och det är alldeles för tidigt. Han har alltid varit pigg på morgnarna och såhär tidig var han förra våren också. Då vi fick hjälp med sömnen för några månader sedan så vaknade han också tidigt men inte såhär tidigt. Då vaknade han kring 06.30 och klockan ringer 07.15.

Nu idag vaknade han 05.10 så det blir ca 2 timmar för honom att ligga kvar i sängen tills klockn ringer inne i hans rum. Väldigt lång tid. Dessutom väcker han ju oss med sitt "prat" därinne. Och jagvill verkligen inte vakna redan kring 05!

dagsluren fungerar finfint och han vaknar alltid till sin klocka. Utan den skulle han nog sova mycket längre. Så han borde ha lärt sig vad klockan betyder. Det tror jag att han gjort också för på morgnarna är han väldigt lugn fram tills det att klockan ringer. Lite skrik kan det förstås bli, speciellt då han får ligga vaken 2 timmar. :o

Hans schema ser ut såhär, men han vaknar ju BETYDLIGT tidigare på morgonen än tänkt.

07.15 Väckning
08.00 Frukost
09-11 Utelek
11.00 Lunch
12-14 Dagslur
14.30 Mellanmål
Läsning, matlagning osv
17.00 Middag
Utevistelse eller annan lek
19.00 Gröt
19.45 Sova/natt

Han borde alltså sova 11,5 h på natten och 2 timmar på dagen. Men nu känns det som om han aldrig skulle sova de många timmarna på natten. Finns det något som man kangöra? Förutom väckarklockan som vi redan har i användning. Märkläggningsgardin har vi också haft i rummet sedan förra året..
Son född 9 januari 2007
Dotter född 27 maj 2009
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

Är det ordentligt mörkt? Ofta räcker det inte med mörkläggningsgardin, utan det ska vara ordentligt SVART. Hos oss gör det en dryg timme med bara lite grådager...

Vi har satt fast mörkläggningstyg med självhäftande kardborreband i fönstret. Och rullgardin utanpå det, det funkar kanon och blir helt svart.

I natt kan ni tejpa en sopsäck eller ett ark aluminiumfolie på rutan och se om det inte hjälper direkt.
Siobhan
Inlägg: 277
Blev medlem: mån 23 jul 2007, 10:45

Hmm

Inlägg av Siobhan »

Jag ska också prova ditt tips torpsara för min dotter har samma problem med att sova på morgonen. Nu när det är så ljust ute så vaknar hon 30-60 minuter för tidigt och eftersom vi delar rum (jag har bara ett sovrum så det måste bli så) så ser hon mig och vill upp. Jag har persienner och en ganska tjock gardin men det blir ändå ljust. Ska prova med soppåse inatt...snyggt blir det inte men det är viktigast att lilltösen får sin välbehövda sömn!
Mamma till Lucia född 2007-01-19
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

Gör det, jag lovar att det gör susen. :thumbsup:
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn äldre än ett år "