Snart 14 månader gammal strulare

Frågor och svar om att kura lite äldre barn
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

Hej :D

Visst kan man tillåta sig ett uppllock av gosedjur på kvällen, men inte trafikera typ E4:an :wink: ... Och en kvarts frågeställning vid läggning är inte hela världen, ni såg väl till att ramsan fick sista ordet :?: :!:
Och lägga sig själv gjorde han också, BRA!!!

Visst kan du låta herrn ligga och prata och filosofera om han väljer det på dagvilan - du kan bara ge honom förutsättningarna att sova, men själva sovandet måste han sköta själv!

Jag tycker som sagt schemat ser jättebra ut, med lagom avstånd mellan måltiderna - ofta sjunker aptitet i den här åldern och det bästa är att göra så liten affär av det som möjligt! Min Frida, som är jämnårig med din son, äter alla sina måltider själv. Jag ställer helt enkelt fram maten och sen får hon äta, inte använder hon sked sådär jättefrekvent, det är mest händerna, men är hon hungrig så äter hon med GOD aptit! När hon börjar mata hundarna är hon mätt, då torkar jag av och tackar för maten, och så får hon gå ner. Ibland kommer hon traskande tillbaka, och vill ha mer, och då får hon det, men jag tjatar och trugar aldrig!
Och jag törs lova dig att det är INTE för att han är hungrig som han vaknar på natten - morgonnattsvälling är nåt bebisar under fyra månader kan behöva :wink: !
othelia skrev: Jag berättade åt vår rådgivningstant att vi försöker styra sonens sömn och hon stirrade galet på oss. Man märkte liksom att hon tyckte att vi gör fel.
En sak har jag, och många med mig härinne, lärt mig: vi säger lite om våra rutiner och annat på BVC, för där får man bara höra att barn tar den sömn de behöver, och att det normala behovet ligger mellan 8-16 timmar... Det är ju inte litet spann, det :roll: ...
Så när min bvc-sköterska pratar sömn osv, så säger jag alltid bara att allt funkar bra - men jag vet att några på forumet har helt andra erfarenheter också, och t o m fått informera om shn! Men som sagt, vänta dig inte vågen och stående ovationer där när du nämner rutiner och sömn :wink: :!:

Vi hörs i morr´n!

Sov gott :sleep:
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

siså - då var jag och kiki ute samtidigt igen då :wink: :lol:
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
othelia
Inlägg: 55
Blev medlem: tor 28 feb 2008, 19:55

Inlägg av othelia »

Ja då var man här igen.. Natten gick lugnt. Sonen vaknade vid 05.30 och tystnade med ramsa på max 2 minuter. Han vaknade på nytt vid 06.10 och tystnade efter lite mera ramsande, han ville dock ha mer uppmärksamhet efter ca 10 minuter. Då var det min tur,jag som varit lat de senaste nätterna, han lugnade sig snabbt, max 3-4 minuter. Sedan sov han till 07.15 då vi väckte honom. Nu har vi haft utelek och nu äter han sin lunch. Sedan blir det dags för dagsvila. Vid tid och möjlighet skriver jag ikväll hur dagen varit och hur läggningen gick.

han vaknade alltså inte alls så tidigt imorse som jag hade trott. Är nog en helt bra idé att lägga honom tidigare. Tack för den!!! Vi har en mycket slapp kille idag. Han verkar trött mest hela tiden och det trots att han sov en längre natt än normalt. :o

Vi försöker verkligen att inte gå in i hans rum många gånger per natt/kväll. Normalt går vi inte in alls, igår gällde det bara gosedjuret och det var ju endast en gång. Sedan var vi inte inne i hans rum förrän det var dags att stiga upp.

Vi försöker också få honom att äta själv och det går rätt bra med vissa maträtter såsom lasagne. Han använder visserligen inte skeden eller en liten gaffel, utan det är händerna som får agera bestick. Vissa maträtter har han dock svårare med och han har inte ännu riktigt lärt sig att bemästra besticken. Han får dock försöka vid varje mål och både morsan och sonen har egna skedar. Så snart ska han kunna fixa ätandet helt själv. :D

Tycker också att vällling på morgonnatten inte är nödvändigt för en ettåring. Men dte är väl ett knep för att få de små att sova lite till. Men vår son har aldrig fått välling och kommer nog aldrig att få det heller.

tack för att ni finns och hjälper oss nu att få vardagen på rätt räls igen!

:D
Son född 9 januari 2007
Dotter född 27 maj 2009
kiki
Inlägg: 2322
Blev medlem: lör 11 nov 2006, 15:26
Ort: Norrtälje

Inlägg av kiki »

Bravo :lol: :-({|= :-({|= :-({|= vilken härlig läsning.

Ser fram emot rapport från dagvilan.

Nu när han börjar komma ikapp med sömnen brukar dom vara lite trötta några dagar, jag gissar att dag 3 kommer ni ha en solstråle som sjunger när han vaknar :heart: :heart: :heart:


kram Kristina
Mamma till Felix född januari 92, och Mio augusti 06

Social delaktighet
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 1060030067
othelia
Inlägg: 55
Blev medlem: tor 28 feb 2008, 19:55

Inlägg av othelia »

Gårdagens dagsvila gick bra ända tills det var ca 10 minuter kvar. Han somnade på ca 5 minuter och sov sedan 1 h 50 min, men sedan ville han upp. Idag somnade han inte lika bra på dagen som tidigare, kan visserligen bero på att vi hade besök då han gick och la sig. Han sov idag endast 1,5 h och ville sedan upp. Då vi gick in efter 2 timmar hade han slängt bort sina gosedjur och var rätt arg.

Igår kväll somnade han bra igen, men det har han varit bra på i snart ett år. Natten var dock inte så bra som tidigare. Han vaknade vid 23.30 men lugnade sig efter ca 10 min, skrek dock till igen vid 23.45 men tystnade nästan direkt. Sedan sov han fram till 05.20 och somnade om ganska snabbt då också. Men han vaknade till redan vid 05.45, och då tog det ca 5 minuter för honom att förstå att han verkligen ska sova ännu. Han hann ännu vakna vid 06.50 och han verkade acceptera att det inte ännu var dags att stiga upp för han tystnade med ramsa. Sedan låg han tyst rätt länge och vi trodde han somnat om igen, men ganska precis 07.15 skrek han till och ville upp. Men då var det ju morgon i huset redan :D

Vet inte vad det beror på att han vaknade mera än normalt igen. Han borde ha haft en ganska lugn dag med utevistelse och mycket mat. Han har ju gått på värkmedicin nästan dygnet runt (läkarordination), men igår kväll gav vi ingen för han verkade inte ha ont längre. Dessutom hade han sovit rätt bra några få nätter och vi var kanske för hoppfulla. :?:

Så det har inte blivit så mycket bättre, utan nu har det snarare varit ett litet bakslag. Men det får vi räkna med att ha, som ni sagt. Får hoppas bara att den kommande natten blir bättre med färre uppvak igen. :)
Son född 9 januari 2007
Dotter född 27 maj 2009
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

Hej othelia!

Ja, att barnen vaknar till på natten stör tyvärr oftast föräldrarna mer än barnet, men jag kan trösta dig med att du snart blir mindre känslig och vaknar bara om det är riktigt VAKET hos sonen! Men du fixade ju det här bra, och lät honom ta hand om de här uppvaken själv - bra jobbat!
Hoppas ni får sova gott i natt nu :sleep:

Kram Mia
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
othelia
Inlägg: 55
Blev medlem: tor 28 feb 2008, 19:55

Inlägg av othelia »

Igår kväll tog det ca 15 minuter för killen att somna. Det är visserligen inte så länge, men han brukar normalt somna direkt. Kanske han ännu inte vant sig vid att lägga sig tidigare..

Natten var dock ingen höjdare! Han vaknade redan 22.45 och somnade rätt snabbt igen. Men efter det sov han ända till ca 04, och då började det jobbiga. Han sov knappt något alls sedan efter 4 till 6. Sedan sov han från ca 06 till 07 igen. Men det är väl morgontimmarna som kan vara besvärliga? Vi får vara glada att det inte är likadant varje morgon.

Igår kväll då han inte tänkte ge sig och somna så var jag säker på att han hade slängt iväg sina gosedjur. Inatt då han sov var jag inne och kollade, men de låg så fint i sängen. Dock låg de i en annan ända av sängen än han själv.

Eftersom han haft problem med öronen och han nu sovit lite sämre igen så började vi fundera om det är öronen som spökar igen. Får väl besöka en läkare ännu innan vi får tiden till en specialist. Vi väntar ännu ett dygn för att se hur nästa natt går och sedan är det dags för en "utvärdering".

Annars har killen varit trött dehär senaste dagarna. Han kan lägga sig ner på golvet plötsligt för att vila lite. Men för övrigt är han så nöjd och glad. På lördag var allt roligt och det var så skojigt att se.
Son född 9 januari 2007
Dotter född 27 maj 2009
kiki
Inlägg: 2322
Blev medlem: lör 11 nov 2006, 15:26
Ort: Norrtälje

Inlägg av kiki »

Hej Othelia

Det är krångligt det där med öronen :lol: :lol: :lol: Min Mio är otitunge :shock: och vi har direktlinje in till öronläkaren (tack att vi bor i en liten stad och litet sjukhus) vi får komma närhelst jag är orolig. Men för att uppmuntra dig så sover vår MIo igen alla typer av öron problem, vätska bakom trummhinnan har hon ju mest hela tiden och för någon månad sen så rann det ur örat på morgonen. Trummhinnan hade spruckit under natten :shock:
Mamma till Felix född januari 92, och Mio augusti 06

Social delaktighet
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 1060030067
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

Hur går det för er othelia :?:
:heart: Mia
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
othelia
Inlägg: 55
Blev medlem: tor 28 feb 2008, 19:55

Inlägg av othelia »

Hej

Det som verkade börja så bra har nu blivit helt konstigt. Idag har han sovit 30 minuter och sedan varit vaken. Så där ligger han fortfarande i sängen och ibland skriker han och ibland snackar han bara. Men sova, nej det ska han inte. 7 minuter kvar nu bara..

Nätterna är fortfarande en tid med mycket uppvakningar. Han somnar visserligen om oftast rätt lätt, men han vaknar en normal natt över 6 gånger.

Jag känner att jag håller på att gå sönder. Blir så trött av allt vaknande och speciellt då han inte heller sover på dagen. En uppgiven mor här alltså..
Son född 9 januari 2007
Dotter född 27 maj 2009
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

Hej othelia :!:

Nu måste jag be dig att odla ditt tålamod lite - shn är en process som tar tid, och en filosofi att leva efter! Det innebär att du ger din son de bästa förutsättningar som finns att få sova, men det innebär inte att det sker genom ett trollslag, fast det vore väldans enkelt :wink: !

Så det gäller att hela tiden tänka ett steg framåt, och ha målet för ögonen!

Även mina barn, som är säkra sovare från start, har nätter då det frågas, eller daglurar som tjorvar, men det betyder inte att det ALLTID är så, och skillnaden är att jag och du, med shn i ryggen, har olika verktyg att använda oss av om det sker!

Så om han väljer att tjoa en daglur, fäst dig inte så mycket vid det - DU gör din deal, dvs håller tiderna och ser till att sonen får allt det andra han behöver för att må bra (utevistelse, mat, social delaktighet, skratt, kärlek osv...) men själva sovandet måste han sköta själv :wink: !

Hur gör du på natten när han vaknar till :?: Kanske är du lättväckt och hör honom vid minsta pip - då kan lösningen vara t ex öronproppar! Det viktiga är att han själv tar hand om ev uppvak, och att du inte ramsar eller stör i onödan! De flesta människor vaknar till under natten, men oftast minns man det inte ens, man bara somnar om, och det är det barnen också behöver lära sig - man vaknar inte förrän mamma, pappa eller väckarklockan säger till!

Seså, upp med hakan nu, snart nog har ni hela nätter som i en liten ask :D

Kram Mia
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
othelia
Inlägg: 55
Blev medlem: tor 28 feb 2008, 19:55

Inlägg av othelia »

Tack för uppmuntrande ord!

Jag vill verkligen få honom att sova och att dagarna ska gå bra. Men just nu känns det bara som om det pågått så länge att jag är helt utan krafter. Det betyder inte att vi komme ge upp. Men dagar som idag då han knappt sovit något alls så blir vi båda så irriterade. Då känns det inte så kul..

Vi brukar ligga kvar i sängen, oftast vaknar inte ens mannen, tills sonen skriker ordentligt. Så vi försöker vänta och avvakta förrän vi går utanför dörren hans.

Nätterna är ändå helt ok. Han kan ha nätter som han vaknar många gånger men som sagt somnar han om rätt snabbt. Natten till tisdag sov han tyst och snällt ända fram till 05.30. Så ibland går det riktigt bra. Det är bara så trassligt med hans dagssömn. Fastän vi spikat fast tiderna så verkar det som om han inte vill samarbeta. Vem klarar sig på 35 minuter sömn på dagen som ettåring? Han var supertrött ikväll och fick gå redan 19.30 och somnade efter en del (ca 3min) prat med gosedjuren.

Jag vill bara komma så långt att jag vet att han kommer att sova sina 2 timmar och att det är tillräckligt. Då har vi en nöjd och glad kille hemma. Nu har det varit flera dagar som har varit nästintill kaotiska. Trots mycket utevistelse, hängande av tvätt, sugande av damm osv.

Nu ska jag suga åt mig av dina ord Mia och så tar vi nya tag inatt/imorgon igen.
Son född 9 januari 2007
Dotter född 27 maj 2009
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

Hej igen :heart:

Jag förstår att du är trött och känner dig tömd på energi, har du inte möjlighet att få en dag för dig själv, till att ladda dina batterier? Eller få en ordentlig sovmorgon, kanske? Man måste tanka ny energi ibland, och jag tycker det verkar som om du behöver lite påfyllning! Glöm inte att ta hand om dig själv :heart: !
othelia skrev: Det är bara så trassligt med hans dagssömn. Fastän vi spikat fast tiderna så verkar det som om han inte vill samarbeta.
Jodå, han vill nog samarbeta, men daglurarna kan ta lite tid på sig att sitta, framför allt om det sovs bättre på nätterna - han kan ha fått för sig att han är utvilad på all den nya sömn han får!
Men det vänder, jag lovar!
Daglurarna kommer att sitta, om du bara målmedvetet ger honom förutsättningarna, dag efter dag, med orubbligt lugn :!:

Hoppas ni får en bra natt :sleep: , och som sagt - kräv lite egentid nu! Det är du värd!

Kram Mia
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
othelia
Inlägg: 55
Blev medlem: tor 28 feb 2008, 19:55

Inlägg av othelia »

Jag skulle verkligen behöva få lite egen tid för att ladda batterierna. Höll en föreläsning för mannen igår innan han stack ut med jobbet på middag. Han har haft stressigt den senaste tiden och jag märker på mig själv att det är därför jag är mera trött och irriterad än tidigare. Men hoppas att mannen blev övertygad över att också jag behöver lite tid ibland :)

Natten började inte så bra. Eller sonen somnade bra som vanligt men sedan vaknade han till strax innan 22 och strax innan 23. kring 22 var jag och ramsade (2 ramsor) och vid 23 steg jag inte ens upp ur sängen. Han klarade av det på egen hand så det var bra. Sedan efter det sov han fram till 6.30 då han tyckte det var dags att börja dagen. Han var nöjd ända fram till 7.10 men då fick det räcka. Men han fick börja dagen då också så.. :D Överlag var det ändå en helt ok natt. Jag fick sova ostörd från 23 till 06.30, dvs 7,5 h.

Nu sover han sin dagslur och insomnandet gick bra. Vissa har problem med insomnande men där är det inga problem hos oss. Får se nu hur länge han behagar sova. Hoppas att han drar åtminstone en 1,5 timmes lur.
Son född 9 januari 2007
Dotter född 27 maj 2009
miar70
Inlägg: 9795
Blev medlem: tis 31 jan 2006, 10:59
Ort: Alby, Ånge i Västernorrland
Kontakt:

Inlägg av miar70 »

Hej othelia :!:

Är nyfiken på hur daglurarna har gått de här två dagarna, ja, natten med såklart!

Kram :heart:
:heart: :heart: :heart: 6 barn :heart: :heart: :heart: (-9104, -9305, -9412, -0301, -0501, -0611 ) :heart: två barnbarn :heart: (-1309, -1505)
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn äldre än ett år "