Skrattet till go'nattet

Guldkorn att inspireras och lära av
Skriv svar
cissii
Inlägg: 1256
Blev medlem: lör 24 mar 2007, 22:10
Ort: göteborg

Skrattet till go'nattet

Inlägg av cissii »

Hej :D

Klockan 18:45 är det dags. Det vet Celeste. Då sträcker hon sin tandborste till mig med sträng blick.
Sen sitter hon i pappas knä med lysande blick och bus i hela kroppen, hoppar upp och ner som studsboll och fnissar bara man tittar på henne.

Så börjar kittel, flyga i luften, hoppa fram bakom dörrar cirkusen. Katterna springer i panik åt alla håll :roll: och grannarna tror vi är galna såklart.
Kl 19 ner i sängen med ett lyckligt pust.
Tänk att gå och lägga sig kan vara det roligaste som finns :D
Celeste 061208 :heart: -
Världens Bästa Barn
anna
Inlägg: 4624
Blev medlem: tor 25 nov 2004, 14:23
Ort: Ulricehamn
Kontakt:

Inlägg av anna »

:D :lol: :heart:
Vad mysigt det låter!!

kram anna
Mamma till Clara 7 maj -01 och Ida 9 april -03.
TorpSara

Re: Skrattet till go'nattet

Inlägg av TorpSara »

cissii skrev: Sen sitter hon i pappas knä med lysande blick och bus i hela kroppen, hoppar upp och ner som studsboll och fnissar bara man tittar på henne.
Det är världens underbaraste syn!
:heart:
När vi bad favoritkusin Calle (6 år) att busa ordentligt med Edvard när han såg ut så sa Calle: Men kan han sova sen då? Jadå sa vi, vill inte DU somna glad? *lååång fundering* JO!, såklart, då är man ju glad när man vaknar igen! Kloka ungar!
Elle
Inlägg: 4720
Blev medlem: tor 02 feb 2006, 20:16

Inlägg av Elle »

Underbart cissii :lol: :lol:

:heart: Elle
:heart: Storebror :heart: född -05 kurad feb-06
:heart: Lillasyster :heart: född -07 SM från start
Puffis
Inlägg: 699
Blev medlem: ons 01 nov 2006, 23:24
Ort: Gamleby
Kontakt:

Inlägg av Puffis »

Här är det likadant! Leo som bara är fem månader får större och större leende ju närmare bollibompa kommer sitt slut (storsyster titta på bollibompa). Det är så tydligt detta, sedan vi införde skrattet till godnattet även för lillebror. Förut var sista timmen en grinig, trött och hungrig timme. Nu är det en förväntansfull timme. Det glimmar till i ögonen på honom och hans speciella grova skratt bryter fram bara man nuddar magen på honom. Det allra bästa han vet är när mamma/pappa gnuggar sin näsa i hans mage. Det måste vara näsan! Då skrattar han så det stänker! Ni vet ett sånt där skratt som är som luft som pressas ut genom bokstaven K... fattar ni? Inte alls hihihi, liksom. Ett riktigt kiknande skratt.

Storasysters favorit är att bli kittlad under armarna "killikillikill" säger hon uppfodrande. Skrämsel-tittut är en annan favorit där vi jagar varandra och hoppar ut bakom hörnen -"köketköketköket" säger hon för hon förknippar visst den leken med köket..., men den gillar inte Leo lika mycket. Sen är det ju förståss "Studsa lampan" där pappa lyfter upp henne mot lampan i våran sovrum och sedan studsar ner henne på sängen och upp igen. och igen. Och igen... :lol:

Sen är det raka vägen in till barnkammaren och där lägger sig Leo och småskrattar för sig själv innan han somnar. Ibland säger Tuva åt honom; "Sov Sått Leo!" Tystnaden lägrar sig...

Alltså... hur underbart är det inte med ungar??
Tuva, född 060304 SHN-kurad vid 9 månader, Leo född 071001, SM från start och minikurad vid 4 månader.
Skriv svar

Återgå till "Om våra Barnaboksbarn"