Hjälp, hur hjälpa 4-åring att få tag på sömnen?

mcc
Inlägg: 10
Blev medlem: lör 09 feb 2008, 23:03

Inlägg av mcc »

Hej,

Idag somnade hon ca 2050, inga större problem, lite gnäll och så har hon börjat säga: "jag orkar inte höra de där orden"=ramsan eller "säg inte detdär mera"!!
Lördagen gick också helt ok, hon somnade nog först vid 22 tiden, men hon gick också senare isäng.
På morgonen är det svårt att få henne att somna om, hon hoppar vips ur sängen och kommer till vårt sovrum, sen ligger hon där och njuter. Klockan är mellan 0800 och 0900 så det blir inte alltid sovet 12h. Snart närmar vi väl oss vårt mål med kl 2000, men det har blivit sååååå mycket bättre.
Tack igen för all hjälp, har berättat för några väninnor som har liknande problem, hoppas det kan hjälpa dem!
:D
Sagalinda
Inlägg: 1493
Blev medlem: mån 20 mar 2006, 08:51
Ort: Kronoby, Finland
Kontakt:

Inlägg av Sagalinda »

Hej på dig och tack för den fina rapporten :D Jag är så glad att ni fått ordning på det mesta.

Ska ännu poängtera en sak med 12-timmarsnatten. Det är inte det viktigaste att hon SOVER 12 timmar! Det viktiga är att hon ges förutsättningar att sova 12 timmar. Och det får hon om hon nattas exakt samma tid varje kväll, i ert fall klockan 20 om jag fattat det rätt (och senare än så ska det inte vara heller!). Sedan, oberoende av när hon somnat på kvällen, ska hon väckas klockan 8. Det kan alltså hända att den verkliga sovtiden bara blir dryga 11 timmar. Men det ska man inte hänga upp sig på. Man kan inte sova åt barnet, bara ge det förutsättningar att sova. Kommer hon ur sängen före 8 leds hon omedelbart tillbaka med en ramsa. Precis som om det vore mitt i natten. Men under inga omständigheter ska hon tillåtas sova längre än 8! Inte ens fast hon somnat/nattats först vid 22. Då har ni nämligen återinfört den gamla vanan i ett nafs. Det enda ni har att laborera med är marginalkvartar åt båda hållen.

Stor kram! :D Va glad jag blir att du rekommenderar AW åt andra!
Dipl. SHN-kurare och mamma till
:heart: Saga född 28 maj 2005 och kurad vid 6 mån
:heart: Sigrid född 9 maj 2007, SM-barn
:heart: Hugo född 1 april 2009, SM-barn
:heart: Astrid född 20 februari 2012, SM-barn
http://www.alternativjournalen.se/obesprutat
http://vaccin.me
mcc
Inlägg: 10
Blev medlem: lör 09 feb 2008, 23:03

Inlägg av mcc »

Hej,
Tänkte bara skriva och tacka än en gång. Kvällarna har gått bra och endast några enstaka tillbakafall.
Varför gjorde jag inte detta tidigare???
M
Sagalinda
Inlägg: 1493
Blev medlem: mån 20 mar 2006, 08:51
Ort: Kronoby, Finland
Kontakt:

Inlägg av Sagalinda »

Ja du - det brukar alla som kurar fråga sig :wink: :lol:

Jag är glad att jag kunde vara till hjälp, och gläds ännu mer åt den lilla som får sova så skönt :D :sleep:

KRAM!
Dipl. SHN-kurare och mamma till
:heart: Saga född 28 maj 2005 och kurad vid 6 mån
:heart: Sigrid född 9 maj 2007, SM-barn
:heart: Hugo född 1 april 2009, SM-barn
:heart: Astrid född 20 februari 2012, SM-barn
http://www.alternativjournalen.se/obesprutat
http://vaccin.me
Skriv svar

Återgå till "Säkra Sovare med fnurra på sömntråden"