Ja, alltså, problemet är ju inte NU utan SEDAN. Jag kommer ju förstås att hjälpa min son att skaffa tandställning och gå till talpedagog och trösta honom när han har överbett som Freddie Mercury. Men jag skulle hellre se att vi kunde slippa de problemen i framtiden genom vissa åtgärder NU.
Hans tandrad i överkäken har idag formen av fören på en båt, rundad v-form, och förutom att det är fult rent estetiskt så tror jag faktiskt att det kommer att få andra effekter också.
Å andra sidan kommer ju dessa tänder att ramla ur och det kanske inte blir några framtida men.
Problemet
Skulle vara på annat ställe!
Skulle vara på annat ställe!
Mamma till Julius september 2002 och Matteus januari 2005.
Jag är absolut ingen tandtekniker, men har svårt att tro att de gör något åt mjölktänderna. En av mina döttrar hade jättespretiga mjölktänder, inte alls vackra, men i dag som tonåring har hon världens stomatolleende., och tänderna är helt perfekta! Och inte någon "hjälp" har hon fått! Jag råder dig att tala med tandvården där du bor, de kan ju sånt här!
Kramis Mia
Kramis Mia