Hej Tienti,
det kan vara svårt att få gäster - vad ska man göra med dom? Rent konkret ur en 4 årings perspektiv....(Då är det lätt att ta till clowntricks och allmän hoppighet.)
Vad sägs om att ta med honom i förberedelserna? Tala om för honom en stund innan att det kommer gäster och att ni ska förbereda för det. Duka tillsammans, skär upp kaffebröd/gör kaffe/dela frukt eller vad ni nu tänker bjuda på.Det kan gärna innehålla farliga saker som en vass kniv, hett kaffe osv som man måste vara Otroligt försiktig med.
Gå runt tillsammans och kolla hemmet (sånt är 4 åringar superba på

) och se till, in i minsta detalj, så det är bäddat, torkat, slätt och soporna ur utburna

dvs hitta uppgifter som är en förberedelse på att gästerna kommer som han kan utföra själv.
Låt honom vara delaktig i välkomnande, servering, bortplockning etc. Hans reaktion med att klättra på väggarna löser sig inte alls med ensamlek - han vet bara inte vad han ska göra när det kommer folk! Delaktighet är lösningen. Visa honom, konkret, hur man gör när man har gäster och låt honom jobba. Då har han ro att sitta en kort stund och fika och Sen kommer han ta paus.
Se sen till att han tar ett ordentligt Hej Då när gästerna går (obs! ingen behöver kramas om man inte vill!) och sen kommer undanplockandet efter gästerna! En höjdpunkt! Samla ihop kaffekoppar, tallrikar, sopa golvet, släta till, kolla runt... Och så är allt i ordning igen.
Vad gäller sysslor för en 4 åring!! Jag kunna skriva en bok

- men den finns redan. Läs igenom Barnaboken ordentligt och särskilt om 4 åringen - en kompetent person som börjar bli stor och är sugen på kontrollerade äventyr. All disk, all matlagning - särskilt stekning av korvar i farligt heta pannor (noga övervakad förstås) dammsuga själv och skura själv efter nogranna instruktioner, mata ev husdjur, tvätta, dosera Farliga tvättmedel (under extrem övervakning även det) etc...
Min 4 åring är extremt lat och extremt kompetent

. Jag får ofta Dra Igång städandet, matlagningen, tvätten osv men Väl Igång är hon en klippa och på köpet får jag höra en del av hennes tankar om världen, livet, orättvisor och andra saker hon funderar på..
Så - låt honom jobba mer och läs igenom Barnaboken ordentligt vad gäller social delaktighet särskilt. Även om det är en bilfärd till affären så kan han ansvara för flera moment väl på plats. Hålla lista, välja ut och plocka äpplen, plocka ner saker i korgen, trycka på knappar när ni betalar (Otroligt viktigt att man trycker på GRÖN knapp

)
Vad gäller delaktighet så är the sky the limit faktiskt.
Hade nyss en 5,5 åring uppe som just nu bara kan tänka på illrar

som inte kunde sova, så klart. Lösning? Han fick skura toan, sen köksgolvet och var lätt besviken över att det inte fanns fler tuffa jobb kvar när jag ledde honom i säng 21.00 men jag lovade storstädning imorgon och med det nöjde han sig.
Clara