Den Snälle Gossen på Turné...

Guldkorn att inspireras och lära av
Skriv svar
Gäst

Den Snälle Gossen på Turné...

Inlägg av Gäst »

:D Hej alla!

Vi har varit på Skåneturné en vecka, och klart, jag har saknat er alla något kolossalt - så nu får jag passa på att underhålla er lite... :P

Scen:

Utomhus. Gossen, den krypande, närmar sig i full karriär farmors stoora blomkrukor, som står på lagom gosshöjd. :D
Väl framme sträcker han fram en ivrig liten hand... :shock: ... och... :shock: klappar fint. Med öppen hand, och med baara fingertopparna. En och annan blomma svajar till lite betänkligt av ivrighetsgraden 8) , men det rycks inte upp några blommor, och krukorna klarar sig också utan några balansövningar. :heart:

Reaktioner?

Tja... stolt moder, som håller på att spricka. Alla de där 28 gångerna där hemma, varje dag, sedan det började ställas upp på knä... 8)
Och så förvirrade farföräldrar. :shock: :o

:P :P :P

Scen:

Fortfarande utomhus. Eftermiddag. Fikadags. Gossen sitter på en filt, leker "fint" och "snällt" med en del leksaker. Får höra en massa kommantarer om hur SNÄLL och DUKTIG och... :roll: (Han har inte sett leksaker sedan ensamleken klockan åtta, men okej... vi VET ju alla så VÄL att det FINNS ELAKA 14-månaders... O:) ) Minsann. [-X

Livet leker. Enkelt att resa med barnaboksgosse. :wink:
Nancy

Inlägg av Nancy »

...och vilken TUR ni haft som fått en sådan SNÄLL gosse :roll: :wink: :lol:

Visst är det väl rörande då "klappa fint-övningarna" ger så tjusiga resultat :D :D :D
LindaVega
Inlägg: 2443
Blev medlem: tis 13 sep 2005, 22:20
Ort: Östersund

Inlägg av LindaVega »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Vad härligt det låter :D

ja Päivi, vilken tur du har haft som har fått den snälla varianten :wink:
Vega 050416 :heart: Malte 070109 :heart: Oskar 100923
Skriv svar

Återgå till "Om våra Barnaboksbarn"