Surkål och ödlor

Fritt pratforum för personligt vänskapskackel och allmänt diskussionsforum
Skriv svar
Fjällfolket

Inlägg av Fjällfolket »

Stilla skrev:Förresten, vad är det som händer? Det försvinner folk, "Gäst" står det rätt som det är där det tidigare stått nåt känt, invant namn? Känns lite olustigt! :? Men nu är jag väl nyfiken :roll:
Stilla
Det står så om man avregistreras/avregistrerar sig.

boktips:

De mina slukade "stall Norrsken" - har inte läst dem själv så jag vet inte om de är för mycket för åldern... men den "idén" fick jag släppa tidigt med mina booklovers :wink:

Här är vi "bakis" idag.

Vi körde över 40 mil igår.
Och bup körde stenhårt från 10.30 till 15.30,
med paus för lunch

Utredningspremiär.

I tio år har vi varit på väg.

Nu händer det...


:sleep: mot soffan :heart:

/tröttmor
miniz
Inlägg: 2164
Blev medlem: sön 20 aug 2006, 17:07
Ort: Frankrike

Inlägg av miniz »

Tack för välkomnande!

Och jag tycker att alla som vill ska fa gifta sig, baron eller lasaron, sa det är väl en bra sak!

Nu ska jag städa huset för jag far finfrämmande i dag! Min kära faster kommer helt fran Finland (till Spanien!).
fem älsklingar
nov-03, sep-05, feb-08, feb-10 och nov-12.
Stilla
Inlägg: 802
Blev medlem: tor 31 jul 2008, 16:00

Inlägg av Stilla »

Fjällfolket skrev: Det står så om man avregistreras/avregistrerar sig.
Jag vet, jag började undra varför så många avregistrerar sig... Jag gillar inte slasktratten och sånt... men det kanske inte har nåt samband...
Jag har alltid haft så trevligt här... tratten undviker jag, men som nån annan skrev, det tar energi bara att veta att den finns. Och att en massa trevligt kackel kanske går förlorat pga av att tratten tar en massa tid för folk...
En liten oro nånstans, som ett gruskorn under hålfoten...
Stilla
:heart: Lilla s och Stora S :heart:
kiki
Inlägg: 2322
Blev medlem: lör 11 nov 2006, 15:26
Ort: Norrtälje

Inlägg av kiki »

Stilla skrev:
Fjällfolket skrev: Det står så om man avregistreras/avregistrerar sig.
Jag vet, jag började undra varför så många avregistrerar sig... Jag gillar inte slasktratten och sånt... men det kanske inte har nåt samband...
Jag har alltid haft så trevligt här... tratten undviker jag, men som nån annan skrev, det tar energi bara att veta att den finns. Och att en massa trevligt kackel kanske går förlorat pga av att tratten tar en massa tid för folk...
En liten oro nånstans, som ett gruskorn under hålfoten...
Stilla
Hej Stilla, låt mig stilla din oro :lol: den senaste avreggen var inte kopplad till tratten, det var rent personligt :wink: trist för oss men kanske :cry: men ibland går livet vidare.

Kramis
Kristina
Mamma till Felix född januari 92, och Mio augusti 06

Social delaktighet
http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 1060030067
Stilla
Inlägg: 802
Blev medlem: tor 31 jul 2008, 16:00

Inlägg av Stilla »

Hej kiki, tack för att du stillar :wink: min oro...
kram själv! Stilla
Jannika
Inlägg: 4934
Blev medlem: mån 09 okt 2006, 13:34

Inlägg av Jannika »

Tjoho Fjällan, :shock: jag förstår att ni är bakis. Gick det bra?

Vad coolt att du bor i Spanien miniz! Hola! Min darling pratar lite spanska och hans syster massor. Hennes bästis är gift med en hansbollsspelande spanjor och just nu bor de i Leon.

Tack Stilla och K-ina för boktips! Perfect. :thumbsup:

Kram Jannika
Fjällfolket

Inlägg av Fjällfolket »

hellu från sportlovsfjäll i kanonförkylning! :lol:

Minns ni att jag sku bli med syrum till min nya maskin?
Då pratar vi att vi bara har 4 sovrum!
Jag måste gjort något rätt...

Nåväl.
Nu har jag inrett Systugan min :heart: och min Lillprins Lo har också flyttat in :shock: med blommig sänghimmel och allt... han ville bo med alla knapparna :heart:
Så, efter ett prat om att alla barnasaker bor i barnkammar'n och att i Systugan får man i så fall sova. Bara. Ja, jag fick visst sällskap :wink:

Utredingslandet är en sällsam upplevelse.
Mottagandet underbart respektfullt.
De vi möter är varmt kärleksfulla och nyfiket respektfulla inför den resa vi gjort i tio år. Och gör. Skönt...
Det är underbart för mig att känna hur han sticker handen i min och vi verkligen gör den här delen av resan tillsammans.
Det är omvälvande för mig att se, och inse, vilket jobb jag gjort för att få ut min lille man ur bubblan. Det är svårt att beskriva. Och svårt att skriva om.


Den som vill får gärna hojta via pm/mail

Nu ska jag ge mig på alla papper som jag har i hemläxa inför nästa vända.
På torsdag har vi ett långpass igen.

/Fjällmor
Ewa
Inlägg: 4900
Blev medlem: tis 04 apr 2006, 14:45

Inlägg av Ewa »

Fjällan :heart: :heart: :heart:
Mamma till Stora guldklimpen född april -04 :heart: & Lilltufsan född feb -06 :heart:
Jannika
Inlägg: 4934
Blev medlem: mån 09 okt 2006, 13:34

Inlägg av Jannika »

Men Fjällan, du är ju bara så BÄST. :heart: Och grattis till systugan! :D

Nu har min darling fått en pro-svensexa i helgen. han blev bortrövad till Stockholm, fick bo och basta på hotell, gå på Judas Priest i Globen och vara vaken hela natten och dricka bira med grabbarna innan de ordnade så han fick komma hem igen. :lol: Han var helnöjd.

Igår var vi på 1-årskalas hos lilla kusinen Felix, världens skönaste kille. Han är JÄMT glad den ungen! Min syrra sa lite ironiskt: Oj, vad jobbigt det är att ha barn. Han äter, sover och är glad jämt. Vad har vi gjort för fel? :wink:

Nu är hon och Felix pappa ute och åker scoter på valboslätten. Innan de for fick alla små härhemma åka med en sväng. Succé var bara förnamnet. Jander har blivit lovad en tur när de kommer tillbaka (han var ju i skolan). Han berättade att han på lunchen hade frågat vid sitt bord vilka som skulle åka scoter när de kom hem, haha! Det var bara han som hade räckt upp handen. Nähä? :shock: :lol:

Annars börjar jag få kurs-ångest igen, det är snart dags för en ny omgång med uppgifter som jag inte gjort. :oops: Men jag hankar mig fram ändå och tänker att jag ska ta tag i det där så småningom, hehe.

Kram Jannika
Fjällfolket

Inlägg av Fjällfolket »

:oops:

vad har jag nu gjort...?

8-[
/LO
Inlägg: 5038
Blev medlem: ons 24 nov 2004, 22:13
Ort: Norrahammar
Kontakt:

Inlägg av /LO »

Fjällfolket skrev: :oops:

vad har jag nu gjort...?

8-[
Fjällfolket skrev:Det är omvälvande för mig att se, och inse, vilket jobb jag gjort för att få ut min lille man ur bubblan.
:heart:

/LO
Lotta, mamma till
:heart: Vera :heart: född januari 2004 Minikurad sommaren 2004 :sleep:
:heart: Ivar :heart: född juli 2008 Nattmålskurad december 2008
Nytt fotoalbum
Ewa
Inlägg: 4900
Blev medlem: tis 04 apr 2006, 14:45

Inlägg av Ewa »

Exakt citerat /LO :heart:

Idag har jag sagt upp mig från mitt välbetalda jobb som jag inte jobbat på sedan första lilla solstrålen kom. Aningen skrämmande i dessa tider, men det är inte möjligt att få ihop. Så enkelt är det. Men det hindrar ju inte att man funderar över hur smart man är - åtminstone i andras ögon. Men de brukar jag ju inte bry mig så mycket om.

Uppgiftsångest, Jannika - jo 8) :roll: här med. Blä. Men på söndag ska eländet vara klart här. För denna omgången. Pust.
Mamma till Stora guldklimpen född april -04 :heart: & Lilltufsan född feb -06 :heart:
/LO
Inlägg: 5038
Blev medlem: ons 24 nov 2004, 22:13
Ort: Norrahammar
Kontakt:

Inlägg av /LO »

Tufft gjort, Ewa! Jag vågade inte, trots att jag verkligen skulle behöva. Int esäga upp mig men hitta något annat. Och jag fick en liten tunn tråd att greppa, men jag fegade ur. :roll:

Jag håller på att friskna till efter en släng av magsjuka, som jag fick med mig hem från Stockholm (nej, Torsmamma, det var INTE ditt fel! och ingen annans heller!).
Ivar har varit riktigt hängig idag. Åt okej på morgonen, somnade på ensamleken, sov nästan 2,5 timme på 2-timmarsluren, gnällde och gnydde tills jag la oss i stora sängen. Då log han mot mig, stoppade tummen i munnen och somnade. Sov till och från till en halvtimme före eftermiddagsluren. Sov 1,5 timme då istället för 45 minuter. Orkade inte hålla sig vaken hela vägen (2,5 timme) till sovdags, utan slumrade till igen ett par gånger innan läggdags på riktigt. Han såg piggare ut än på hela dagen kl 19, men han gav inte ifrån sig ett ljud, så jag antar att han somnade igen.
Han har inte velat ha något vidare att äta. Vi har inte trugat alltför mycket heller. Te har gått bra och lite ersättning. Allt annat ratas.
Och är han magsjuk så fatta jag precis hur hungrig han inte är.

För er som inte läser Stockholmstråden så hade vi en mycket trevlig träff hos Torsmamma i torsdags. (Och för er som inte vet ens det så var jag hos Torsmamma med Vera och Ivar onsdag-fredag.)
Vi var ute i riktigt äckligt snålblåstväder och lekte innan vi gick in och fick GOD köttfärssås med diverse attiraljer till (spagetti och sånt).
Sedan var det fri lek och mycket sittande på golvet för alla åldrar (utom den som inte ens kan sitta än - han låg).
Kaffe och sött eller osött tillbehör serverades innan alla började knata hemåt. Eller gå ut och leka en stund till.
Trevligt är det att kackla om hur bra vi har det och hur trevliga våra barn är och sånt :lol: . Slippa allt det besvärliga, gnälliga. 8)

/LO
Lotta, mamma till
:heart: Vera :heart: född januari 2004 Minikurad sommaren 2004 :sleep:
:heart: Ivar :heart: född juli 2008 Nattmålskurad december 2008
Nytt fotoalbum
Jannika
Inlägg: 4934
Blev medlem: mån 09 okt 2006, 13:34

Inlägg av Jannika »

Vad mysigt det låter LO! :heart:

Verkligen modigt Ewa, men man måste följa sin inre övertygelse annars blir det så trist att leva. :heart:

Själv ägnade jag gårdagskvällen åt att skrubba blodig tupp. Det är helt makalöst hur mycket blod det pulserar ur en liten skråma på kammen. :shock: Vårt högsta höns Råger är en i grunden fredlig tupp Gandhi-tupp men han är så osmidig! Jag tror inte alltid att han vet var han har sig och jag gissar att han hade tänkt mota bort Berra från maten eller nåt och tagit i för mycket. Hela Bertils fjäderdräkt var full i intorkat blod och när vi ändå höll på gjorde jag helkroppsrenovering av Bertil. Jag fick till min fasa syn på rätt stora kryp som kilade runt mellan fjäderpennorna. Blä. Jag tog bort bajs som fastnat på gumpen och skrubbade med begagnad tandborste på fötterna. Total tupp makeover. :thumbsup:

Med tanke på den låga temperaturen utomhus och även inne i hönshuset fick Bertil bo i papegojburen inne i badrummet i natt. När man är på privat sjukhus så där så är ju det minsta man kan begära lite god mat så Bertil fick smaska på majs, ost, rivna morötter och leverpastej innan vi släckte butiken för kvällen och gick och lade oss. Inte ett pip från Berra på hela natten.

Det luktade blöt dunkudde i hela badrummet när vi kom ner på morgonen men det glömde vi fort bort eftersom Nella blev så själaglad över att se tuppen och konverserade med honom på sitt eget tungomål tills det var dags för utcheckning från hotellet. Så nu är han inlemmad i flocken igen - snyggare och renare än någonsin. Jag hoppas bara att jag inte tvättade bort för mycket hudfett så han drar på sig nån förkylning eller så. De är rätt känsliga hönsen.

Nu föder nog *frieda* barn för fulla muggar! Tjoho! Jag hoppas hon orkar ta emot mig på BB så ska jag rapportera om prinsipessan sen. :heart:

Kram Jannika
Stilla
Inlägg: 802
Blev medlem: tor 31 jul 2008, 16:00

Inlägg av Stilla »

Jannika skrev: Nu föder nog *frieda* barn för fulla muggar! Tjoho! Jag hoppas hon orkar ta emot mig på BB så ska jag rapportera om prinsipessan sen. :heart:
ööö fast det var väl i morgon va?
:wink:
Stilla
:heart: Lilla s och Stora S :heart:
Skriv svar

Återgå till "Kackelforum"