Vi har som regel att har man anmält sig till något ska man fullfölja det terminen ut. Hon har spelat fotboll alla terminer sen ettan och nu går hon i femman.
Men i höstas var det hastigt påkomna förkylningar fem minuter innan träning
Det här var inte likt Agnes alls tyckte jag. Jag berättade vad som gäller, nu fullföljer du den här terminen ut. Men hoppa av nästa termin om du vill.
Kanske behöver du en termin när du inget gör och så funderar du ut något nytt till sexan.
Agnes sa att något annat än fotboll kommer hon inte att komma på hur mycket hon än funderar.
-Teater, föreslog jag, för jag skulle så gärna vilja att någon av barnen prövar på det här med teater.
Agnes fnös lite åt det här med teater. Hon slutade i allafall krångla med träningen. Men jag märkte på henne hur det tog emot för henne varje gång. Det var något
Sen pratade jag med Agnes och sa att era tränare pratar ju lite gnälligt med er.
- Ja det skulle vara lättare om de var positivare, höll Agnes med.
Sen pratade vi om nästa termin.
- Jo, sa Agnes. Jag vill spela i ett fotbollslag. Men i ett lag som är sämre för då får flera vara med på matcherna och då blir nog tränarna glada för varje bra sak man gör.
Det var så klokt resonerat av Agnes tycker jag.
Hon hade spelat i detta lag sen ettan. Men nu ha rhon börjat i ett helt nytt lag som det går sämre för. Hon känner inte någon. I morgon är hon bjuden på ett bowlingkalas hos några hon inte känner. Jag skulle aldrig vågat gå när jag var elva-tolv men hon vågar.
Nu är det inte så långt gånget på terminen än. Men det känns som om hon inte kommer att gnälla, som om hon funnit sin lösning.
Jag tycker att det är så himla bra gjort av henne.